Zabıta Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Zabıta Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Devlet memurluğu arasında son zamanlarda merak edilen zabıta memurluğu mesleği yer almaktadır. Zabıta memuru olabilmek için farklı şartlar aranmaktadır. Bu şartların yanı sıra zabıta memuru olma sürecinde adayların yerine getirmesi gereken bazı görevleri de vardır.

Zabıta, belirli bir bölgede güvenliği sağlamak adına çalışan devlet görevlisidir. Zabıta da devlet memuru statüsündedir ve devlet memurlarının yararlandığı haklardan yararlanması esastır.

Ülkemizde görev alan zabıtalar iki çeşittir. Bunlar genel ve özel zabıtalar olarak ayrılırlar. Genel zabıta dediğimiz polis ve jandarmadır. Özel zabıta ise belediye bünyesinde çalışan zabıtalardır.

Zabıta Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Zabıta adayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır. Zabıta yaş sınırı 35’tir. (Yerleştirmenin yapılacağı gün itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmalıdır.) Kamu haklarından yoksun olmamalıdır. Ertelenmiş, paraya çevrilmiş, affa uğramış veya hükmü açıklanması ileriye bırakılmış dahi olsa yüz kızartıcı ve haysiyet kırıcı suçlardan hüküm giymemesi gerekir. Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamalıdır. Erkeklerde en az 1.75 cm, kadınlarda en az 1.67 boya sahip olunmalıdır. Boyun santimetre cinsinden son iki hanesinin 10 fazla veya 10 eksik kilo aralığında olması esastır. Merkezi yerleştirme sınavında en az 60 puan alması gerekir. Bayan zabıta olmak için ayrı bir şart taşınmasına gerek yoktur.

Zabıta Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Zabıta alımları belediyelerin ihtiyaçları doğrultusunda merkezi atama vasıtasıyla yapılır. Başvuru yapan adaylar puan sıralamasına konur. Sıralama sonunda belediyelerde bulunan ihtiyacın 5 katı kadar başvuran aday sözlü mülakata alınır. Başarılı olmak için sözlü mülakatta en az 70 puan alınması gerekir. Değerlendirmede sözlü mülakatın %50’si, KPSS puanının %50’si alınarak değerlendirme yapılır. Sıralamaya giren adaylar zabıta olarak göreve başlamaya hak kazanırlar.

Zabıtanın Yetkileri ve Görevleri Nelerdir?

Zabıtanın Yetkileri:

– Halka açık yerlere giderek işletmeciden kontrol için gerekli belgeleri talep etme hakkı bulunur.
– Belediyeye ait mallara yapılacak saldırıları koruma yetkisine sahiptir.
– Araçların yayanın geçişine engel olduğu yerler

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş