Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Yurtdışında Tam Çalışma İmkanı Getirilecek

Emekli Olup Yurtdışında Çalışmak Mümkün mü?

Emekli olmak için yapılan yurtdışı hizmet borçlanması sonrasında, artık tekrar yurda kesin dönüş şartı aranmamaktadır. Ancak yurtdışında yabancı bir ülke mevzuatına tabi olarak çalışmama şartı bulunuyordu. Fakat 18.6.2020 tarihli ve 7247 sayılı Kanunun 3’üncü maddesiyle esnetilerek kısa süreli çalışmalar bu kapsamda sayılmamaktadır.

Yani yurtdışında kısa süreli işler dışındaki çalışmalar kesin dönüş şartı aranmaksızın yapılabilmekte ve emeklilik aylığı kesilmeden ülkede sosyal güvenlik primine tabi olarak çalışmak mümkün hale gelmektedir.

Ancak yurtdışında yabancı ülke mevzuatına tabi olarak sürekli çalışanların emeklilik aylıkları kesilmekte ve öncesinde ödenmiş olan aylıklar da geri alınmaktadır. Ayrıca bu kişiler yoklamaya da tabi tutulmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ise yurtdışı hizmet borçlanmasıyla emekli olanlara yurtdışında tam zamanlı çalışma imkanı tanınacağını ve buna yönelik bir yasal düzenleme yapılacağını belirtmiştir. Bu düzenleme sonrasında yurtdışında çalışanlar, SGK’ya yoklama belgesi vermek zorunda kalmayacaklar.

Sonuç olarak yurtdışına çıkmış olan ve emeklilik aylığı bağlamış olan kişilerin yurtdışında çalışma koşulları giderek iyileşmektedir. Bu kapsamda yasal düzenlemelerle çalışma imkanları artırılabilmekte ve tercihlerine göre çalışma şartları seçilebilmektedir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş