Yurtdışı Borçlanmasında Türkiye’de Geçen Aradaki Süreler Borçlanılabilir mi ?

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Nasıl Yapılır?

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, ülkemize gelip gitmek suretiyle Türkiye’de geçirdikleri süreleri de yurt dışı borçlanması yapacakları sürelerine dahil edebilirler mi? Bu sorunun cevabı, Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 06.06.2023 tarihinde yayımlanan “Türkiye’de Bulunulan Dönemdeki Sigortalılık Sürelerinin Borçlandırılması” konulu genel yazıda yer almaktadır.

Kanun hükümlerine göre sadece yurtdışında geçen süreler için hizmet borçlanması yapılabilmektedir. Ancak söz konusu genel yazıda; sözleşmeli ülke sigorta kurumlarınca düzenlenen hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılık sürelerinden Türkiye’de bulunulan süreler düşülmeden borçlanma yapıldığı hususu da göz önünde bulundurularak, yurt dışındaki yaşayan kişilerin Türkiye’ye gelip gitme nedeniyle sigortalılık sürelerinin bir bölümünde Türkiye’de geçirdiği sürelerin borçlanılacak süreden düşülmeyeceği ifade edilmiştir.

Dolayısıyla, yurt dışında geçirdiğiniz süreleri borçlanmak istediğinizde, sözleşmeli ülke sigorta kurumlarınca düzenlenmiş hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılık sürelerinden Türkiye’de bulunulan sürelerin de borçlanılmasını talep edebilirsiniz. Bu sayede, yurt dışında geçen en az 3 yıl hizmet süresi borçlanması yaparak emeklilik maaşı alma hakkınızı elde edebilirsiniz.

Yurt dışı hizmet borçlanmaları ile ilgili detaylı bilgiye “Yurtdışı Hizmet Borçlanması Rehberi” başlıklı yazıda ve SGK Mevzuat Sayfası’nda yer alan “Yurt Dışı Borçlanma İşlemleri” konulu ve 2021/2 sayılı Genelgeye ulaşarak erişebilirsiniz. Unutmayın, doğru bilgi ile donanarak kafa karışıklığından ve tereddütlerden kurtulabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş