YÖK Tez Arama Merkezi Nasıl Kullanılır? Tez Nasıl Bulunur?

Yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden öğrencilerin tez araştırması yaparken sıklıkla kullandığı YÖK Tez Arama Merkezi, ülkemizde lisans eğitimi tamamlayan öğrencilerin en sık başvurdukları veri tabanlarından biridir. Ulusal Tez Merkezi olarak da bilinen bu kütüphane, kapsamlı bir veri tabanı sunarak, yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık, sanatta yeterlilik, diş hekimliği uzmanlık ve tıpta yan dal kategorilerinde yazılmış tezleri içermektedir.

YÖK Tez Arama Merkezi’nin kullanımı oldukça basittir. Öncelikle siteye giriş yapmak için, YÖK Tez Merkezi sitesi altındaki linke tıklayarak açılan sayfada yer alan arama çubuğuna aranacak anahtar kelimeleri girmek gerekmektedir. Bu kelimeler tüm tezlerde aranırken, arama sonucu detaylandırmak için tez adı, yazar, danışman, konu, dizin, özet veya tümü alanlarına tıklanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan arama sonrası, tezlerin sıralandığı bir sonuç sayfası açılır ve buradan filtreleme seçenekleri kullanılarak daha kolay araştırma yapılabilir.

YÖK Tez Arama Merkezi’nin gelişmiş arama özellikleri de bulunmaktadır. Bu özellikle tezlerin aynı anda birkaç anahtar kelimeye göre aranabilmesi, yıllara göre aramanın daraltılması veya dil veya üniversiteye göre arama yapılabilmesi gibi seçenekleri içerir.

YÖK Tez Merkezi’nde erişilemeyen tezlerin basılı kopyalarına üniversite kütüphaneleri aracılığıyla erişilebilir. YÖK Tez Arama Merkezi kullanımı için üyelik gerekmemekte, tarama ve indirme işlemleri ücretsizdir. Site açık erişim prensibiyle, herhangi bir üyelik olmadan, makale tarama ve indirme imkanı da sunar.

Sonuç olarak, YÖK Tez Arama Merkezi, tez yazanların mutlaka göz atması gereken önemli bir platformdur. Site içerisinde konulara, anahtar kelimelere, üniversiteye, yazarlara göre aramalar yapılabilir ve oldukça kolay adımlarla makaleler indirilebilir. Uzun lafın kısası, öğrencilerin tez hazırlama sürecinde başvurabilecekleri en önemli kaynaklardan biri olan YÖK Tez Arama Merkezi, kullanımı kolay ve zengin içeriğiyle öğrencilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş