YKS-TYT Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Sınav Giriş Yerleri

Her yıl binlerce öğrenci üniversite hayalleri için ter döküyor. Bu hayallerine ulaşmaları için gerekenlerden biri de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na girmektir. Öğrenciler bu sınava 2023 eğitim ve öğretim yılında girecekler. Sınav iki oturumdan oluşacak ve ilk oturumda temel yeterlilik esas alınacak. Bu oturumda akıl yürütme, okuduğunu anlama, Türkçe’yi doğru kullanabilme ölçülecek. İkinci oturumda ise lise müfredatı ile ilgili bilgiler ölçülecek. Bu oturum Türkçe ve temel yeterlilik sınavlarından oluşacak ve kapsamı Milli Eğitim Bakanlığı ortak müfredatına dayalı olacak.

YKS’nin önceki dönemlerinde, Yükseköğretim Giriş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) arasında üç aylık bir süre vardı. Bu süre içerisinde öğrenciler, Mart ayında YGS’ye girip Haziran ayında da LYS oturumlarına katılıyorlardı. Ancak yeni sistemle birlikte bu durum değişti ve adaylar aynı gün içerisinde birinci ve ikinci oturuma girmiş olacaklar. İkinci oturumlar için artık uzun bir bekleme süresi olmayacak.

YKS-TYT’de adaylara toplamda 160 soru sorulacak. Soruların sayısı dört farklı test grubuna göre değişiklik gösteriyor. Türk Dili ve Edebiyatı /Sosyal Bilimler-1 testinde 40 soru sorulacak. Sosyal Bilimler-2 testinde ise 40 sorudan oluşacak. Fen Bilimleri testinde adaylara toplamda 40 soru sorulacak. Yabancı dil testinde ise 80 soru sorulacak.

YKS için sınav tarihleri de resmi internet sitesinde yayınlandı. 17 Haziran 2022 tarihinde yapılacak olan sınavın ilk oturumu için tüm adayların katılması zorunlu. Sınav üç oturumdan oluşacak ve son oturum olan yabancı dil oturumu 18 Haziran 2023 öğleden sonra yapılacak. Adaylar, 150 baraj puanını geçmek zorundalar. Lisans programlarına geçiş için gerekli olan 180 baraj puanı ise TYT puanının %40’ı ve ikinci oturum puanının %60’ının toplamının 180 olmasıyla hesaplanacak.

Sınav giriş yerleri, sınav tarihinden bir hafta önce ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminde ilan ediliyor. Adaylar, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin internet sitesinden sınava girecekleri yeri öğrenebilirler. Sınav başlangıcından 15 dakika sonra sınava girmeye çalışan adaylar sınava alınmayacaklar.

Son olarak, yaşanan deprem felaketinden dolayı tüm derslerin 12.sınıf ikinci dönem konuları sınava dahil edilmeyecektir. YKS ücreti ise her bir oturum için 115 TL olarak uygulanıyor. Öğrenciler, bu konuda detaylı bilgiye ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilirler.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş