Yeşil Kartlılar Özel Hastanelere Gidebilir mi ?

Yeşil Kart’lılar Genel Sağlık Sigortası Kapsamındadır

Yeşil kart uygulaması, Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Devlet Tarafından Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında sağlık yardımlarının Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanması uygulamasıdır. Ancak, 1 Ocak 2012 tarihinden beri yeşil kart uygulaması sona ermiş ve söz konusu kişiler genel sağlık sigortası kapsamına girmiştir.

Yeşil Kart’lılar Üniversite Hastanelerine Gidebilirler mi?

Yeşil kartlılar, genel sağlık sigortası kapsamında olduğu halde bazı durumlarda kamuoyunda ve halk arasında hala yeşil kart, yeşil kartlı ifadeleri halen kullanılmaktadır. Üniversite hastanelerine gelince, yeşil kartlıların üniversite hastanelerinden faydalanma durumu belirli kriterlere bağlıdır.

Yeşil Kartlıların Özel Hastanelere Müracaat Şartları

Genel sağlık sigortalısı olmakla birlikte yeşil kartlı olarak tabir edilen kişiler belirli kriterleri karşılayan kişilerdir. Yeşil kartlılar özel hastanelere sevk belgesi ile gidebilirler. Ancak, sevk gerektiren bazı durumlar dışında doğrudan özel hastaneye gidildiğinde SGK tedavi giderleri karşılanmaz. Bu nedenle, yeşil kartlıların özel hastanelere müracaat etmeden önce Kurum MEDULA sistemi üzerinden müstahaklık sorgulaması yapmaları gerekmektedir.

Sevk Gerektiren Müracaatlar

Yeşil kartlılar, resmi sağlık hizmeti sunucularında uygun yoğun bakım yatağının bulunmaması ve yoğun bakım tedavisi için sevk edilen hastalar, radyoterapi tedavisi gereken hastalar gibi durumlarda doğrudan özel hastaneye gidemezler. Bu gibi durumlarda, hasta sevk belgesi ile özel hastaneye gönderilmelidir.

Sevk Belgesine Gerek Olmadan Doğrudan Yapılabilecek Müracaatlar

Acil haller ve trafik kazası nedeniyle yapılan müracaatlar, hiperbarik oksijen tedavisi için yapılan müracaatlar gibi sevk belgesine gerek olmadan özel hastanelere doğrudan yapılabilir. Yeşil kartlılar, belirtilen koşullar dışında özel hastanelere gittiklerinde tedavi giderlerini kendileri ödemek zorunda kalacaklardır.

Sonuç olarak, yeşil kart uygulaması sona ermiş ve söz konusu kişiler genel sağlık sigortası kapsamına girmiştir. Yeşil kartlılar, özel hastanelere sevk belgesi ile gidebilirler. Ancak, belirli durumlar dışında özel hastanelere doğrudan gitmek SGK tarafından karşılanmaz. Yeşil kartlılar, doğrudan özel hastaneye gitmeden önce Kurum MEDULA sistemi üzerinden müstahaklık sorgulaması yapmalıdırlar.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş