Yeni Esnafa Devlet Desteği Başvurusu ve Sorgulama

Yeni Esnafa Devlet Desteği: Başvuru ve Sorgulama

Yeni esnaflar için devlet tarafından verilen hibe desteği başvurusu T.C. kimlik numarasının son rakamına göre belirlenmektedir. Başvurular 3 bin TL ile başlayan desteklerle 5 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yeni esnafa verilen hibe desteği başvurusu, Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre sadece E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Gelir vergisi mükellefiyeti olan esnafların esas faaliyet konuları üzerinden 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren hibe desteğinden yararlanmaları mümkündür. Yeni esnafa devlet desteği başvuru ve sorgulama hakkında tüm detayları sizler için anlattık.

Yeni Esnafa Verilen Destekler: Kredi ve Kredi Kartları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Türkiye ve KKTC’de esnaf ve zanaatkarların finansman ihtiyaçlarını karşılamaları için belirli miktarlarda kredi sağlanmaktadır.

Gereken şartları sağlayan işletmelerin sahipleri için açılan iş yeri kredisi, başvuruların incelenmesinin ardından ortalama 3 bin ile 50 bin TL arasında kredi imkanı sağlayabilmektedir.

Ayrıca esnaf olmak isteyen kişilerin finansman ihtiyaçlarını gidermek için “Yeni Esnaf Kredisi ve Kredi Kartı” sağlanmaktadır. Belirli bankalar esnaf kredisi vermektedir. Ticari kart veren bankalar arasında Halk Bankası, Denizbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank yer almaktadır.

Yeni Esnafa Kefalet Kredisi Veren Kurumlar

Son dönemlerde pazarın büyümesi ve rekabetin artması sebebiyle birçok esnaf nakit sıkıntısı çekmektedir. İşletmesi zor durumda olan ve nakit sıkıntısı çeken esnaflar için birçok kredi imkanı bulunmaktadır. Bu kredi çeşitlerinden birisi de kefalet kredisidir. Yeni esnafa verilen kefalet kredileri arasında iskonto kredisi ve işletme kredisi yer almaktadır.

Esnafa Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf destek paketleri genellikle ekonomik krizler, salgınlar veya diğer zorlu dönemlerde esnafın işlerini sürdürebilmesi için devlet kurumları veya ilgili bakanlıklar aracılığıyla sağlanmaktadır.

Başvuru süreci ve gereklilikler hibe desteğinin niteliğine ve dönemine göre değişiklik göstermektedir. Ancak başvuru yapmak isteyen kişiler, ilgili kurumların web sitelerini ziyaret ederek veya gerekli belgeleri hazırlayarak başvurularını gerçekleştirebilirler.

Yeni Esnafa Verilen Destekler: Kredi Kartları

Birçok banka yeni esnaflara özel kredi ve kredi kartı imkanı sağlamaktadır. “Ticari Kart” olarak adlandırılan esnaf kredi kartları iş seyahati, konaklama ve akaryakıt, mal ve hizmet alımı gibi tüm ticari harcamalarda kullanılabilmektedir. Ticari kart veren bankalar arasında Halk Bankası, Denizbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank yer almaktadır.

Yeni Esnafa Verilen Destekler: Hibe Desteği

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre yeni esnaflar ve özellikle pandemi sürecinde zorluk yaşayan esnaflar için 3 bin TL ve 5 bin TL olmak üzere hibe desteği sağlanmaktadır. 3 bin TL hibe verilen iş yerleri arasında sürücü, dil, muhasebe, gemicilik, yazılım ve bilgisayar, etüt, kuaförlük, dikiş nakış gibi kursların yanı sıra ayakkabı boyacıları, fotoğrafçı, dondurmacı, çorbacı ve fast-food işletmeleri yer almaktadır. 5 bin TL hibe desteği verilen iş yeri türleri ise dans okulu, eğlence mekanları, nikah ve düğün salonları, spa salonları, balo salonları, hamam, sauna, spor salonu, sinemalar ve diğer çeşitli esnaflardır.

İçindekiler

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş