Yapılandırma Kanununda Bağ-Kur Prim Silme veya İhya Yok

Bağ-Kur Sigortalılarına Yapılandırma Kanunu Müjdesi!
Bağ-Kur sigortalıları, son yapılandırma kanununda kendileriyle ilgili düzenlemelerin yapılacağı beklentisi içerisindeydi. Bekleyişleri son buldu ve borç yapılandırmasına ilişkin 7440 sayılı kanun, 12 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Fakat, kanunda primleri ödenmemiş Bağ-Kur sigortalılık sürelerinin ve bu sürelere ait primlerin silinmesi yönünde herhangi bir düzenlemeye yer verilmedi.

Bağ-Kur Primlerinin Yapılandırılması
Kanunda sadece 2022 Aralık ayı ve öncesine ait ödenmemiş primlerin yapılandırılması, 48 ay taksitlendirilmesi yönünde düzenlemeye yer verilmiştir. Silinen Bağ-Kur sigortalılık süreleri için tekrar hizmet ihya etmek isteyenlerin güncel sigorta prim tutarı üzerinden primlerini ödeyerek hizmetlerini ihya etmeleri gerekmektedir. Çünkü kanunda, primleri ödenmemiş Bağ-Kur sigortalılık sürelerine ilişkin bir düzenlemenin olmadığı belirtilmektedir.

Sonuç olarak, Bağ-Kur sigortalılarına ilişkin yapılandırma kanunu, ödenmemiş primlerin yapılandırılması, taksitlendirilmesi, ancak silinen Bağ-Kur sigortalılık süreleri için herhangi bir düzenlemenin yer almaması sebebiyle ihya etme işlemi için güncel sigorta prim tutarının ödenmesi gerekmektedir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi