Ücretsiz Sağlık Yardımlarından Yararlanma (Yeşil Kart) Şartları

Belirli bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık yardımı alabilmeleri için SGK tarafından re’sen 60/1/g kapsamında genel sağlık sigortalısı olarak kaydedilmeleri gerekmektedir. Fakat kaydedildikten sonra GSS prim borcu her ay adına tahakkuk etmekte ve sağlık yardımı alabilmeleri için bu primlerin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir.

Ancak maddi durumları iyi değilse, kayıtlı oldukları yerdeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gelir testi için başvurabilirler. Bu gelir testi sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık gelir seviyesi brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenler GSS prim borcu ödemeden ücretsiz sağlık yardımı alma hakkına sahip olabilirler.

Gelir testine başvuran kişiler, yeşil kart kapsamına geçmek için başka bir işlem yapmalarına gerek yoktur. Gelir testinin sonucu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından elektronik ortamda SGK’ya gönderilir ve SGK gelir testinin sonucuna göre kişiyi yeşil kart kapsamına alır.

Gelir testine itiraz, yeşil kartlıların özel hastanelere ve üniversite hastanelerine gidip gidemeyeceği gibi konuların ayrıntılı bilgileri için GSS-Genel Sağlık Sigortası Rehberi sayfasına bakılabilir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş