Türk Kalp Vakfı Kuruluş Amacı Nedir? Neden Kurulmuştur?

Türk Kalp Vakfı, ülkemizde kalp sağlığı konusunda farkındalık yaratmak ve kalp hastalıklarının önüne geçmek amacıyla 10 Haziran 1975 tarihinde kurulmuştur. Vakıf, uluslararası standartlarda kalp damar hastalıklarının tedavisi ve tespiti için hizmet veren tıp merkezleri kurarak insanlara ücretsiz tanı ve tedavi hizmeti sunmaktadır. Bu tıp merkezlerinde, kardiyoloji konusunda uzman doktorlar, hemşireler ve sağlık teknisyenleri çalışmaktadır.

Türk Kalp Vakfı, özellikle semtlerde ve okullarda detaylı taramalar yaparak topluma kalp hastalıkları konusunda bilgi vermektedir. Ayrıca vakıf, kalp hastalıklarıyla mücadelede dünya genelinde uygulanan teknolojik araç ve yöntemleri araştırarak Türkiye’de kullanılmasını sağlamakta ve ilgili kurumlara iletmektedir. Kalp sağlığı alanında birçok etkinlik düzenleyen Türk Kalp Vakfı, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı konularında da çalışmalar yapmaktadır.

Türk Kalp Vakfı’nın görevleri arasında, hastalara ücretsiz tanı ve tedavi yöntemleri sunmak, hastaneler inşa etmek, kalp sağlığının korunması konusunda seminerler, toplantılar ve konferanslar düzenlemek, kalp sağlığı alanında uzman nitelikli personeller yetiştirmek, tıp alanındaki araştırmalara katkıda bulunmak ve yaşam kalitesinin artırılması için çalışmalar yapmak yer almaktadır.

Türk Kalp Vakfı’nın bünyesinde, kalp ve damar hastalıklarının tespiti ve tedavisinde kullanılan çeşitli tıp merkezleri bulunmaktadır. Bu tıp merkezleri, kalp sağlığı hizmetleri, tansiyon ve ritim Holter, kardiyolojisi muayenesi, röntgen ve dahiliye muayenesi gibi hizmetleri vermektedir. Vakıf, ülkemizde kalp sağlığı konusunda farkındalık yaratmak konusunda başarılı çalışmalar yapmaktadır.

Türk Kalp Vakfı, Avrupa Kalp Birliği ve Dünya Kalp Federasyonu’nun resmi üyesidir. Bu nedenle de dünya genelinde kabul gören kalp sağlığı teknolojilerini kullanarak insanların kalp sağlığına daha fazla önem vermesini sağlamak için çaba harcamaktadır. Kalp hastalıkları, ülkemizde en çok ölüme neden olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu nedenle de Türk Kalp Vakfı’nın çalışmaları oldukça önemlidir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş