Trafikten Men Cezası Nedir?

Trafikten Men Cezası Hakkında Her Şey

Trafikten men cezası, araçların belirli nedenlerden dolayı trafiğe çıkmasının engellenmesidir. Trafikten menin kaldırılması, araçın trafikten çekilmesi ve nedenleri gibi konular, bu yazıda ele alınmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’na göre, trafikten men; trafik görevlileri tarafından belirli durumlarda araç belgelerinin alınması ve aracın belirli bir yere çekilerek trafiğe çıkarılmaması olarak tanımlanmaktadır. Bu durumlarda trafikten men cezası gerekmektedir ve bu durumlar detaylı bir şekilde Kanun’da belirtilmiştir.

Trafikten men cezasını sorgulamak için özel bir sistem bulunmamaktadır. Ancak kişiler, e-Devlet sistemi üzerinden “Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama” sayfasına girerek aracın hangi otoparka çekildiğini ve çekilme nedenini öğrenebilirler. Bu işlemi sadece kendi adlarına kayıtlı araçlar için gerçekleştirmek mümkündür.

Trafikten men cezasını gerektiren durumlar ve cezalar aşağıdaki gibidir:

1. Araçta yapılan teknik değişikliklerin 1 ay içinde araç tescilini yapan kuruluşa bildirilmemesi durumunda 144 TL idari para cezası uygulanır.

2. Araç devir işlemi sonrasında 1 ay içinde aracı satın alan kişinin kendi adına tescil belgesi almaması durumunda 314 TL idari para cezası uygulanır.

3. Fren sistemleri eksik veya bozuk olan araçlarla trafiğe çıkanlara 144 TL idari para cezası uygulanır.

4. Araç lastikleri bozuk veya teknik şartlara uygun olmayan araçlarla trafiğe çıkanlara 144 TL idari para cezası uygulanır.

5. Yakını ve uzağı gösteren ışıkları eksik, bozuk veya teknik şartlara uygun olmayan araçlarla trafiğe çıkanlara 144 TL idari para cezası uygulanır.

6. Seyir halindeyken sürücüleri tehlikeye atacak veya görüş açılarını olumsuz etkileyecek unsurlar içeren araçlarla trafiğe çıkan sürücülere 314 TL idari para cezası uygulanır.

7. Taşıma sınırını aşarak araçlara yükleme yapan sürücülere 314 TL idari para cezası kesilir.

8. Tescil işlemi yapılan araçları trafik belgeleri ve tescil plakası olmadan kara yoluna çıkaran sürücülere 1339 TL idari para cezası kesilir.

9. Zorunlu trafik sigortası olmadan araç kullanan sürücülere 144 TL idari para cezası uygulanır.

10. Sivil araçları resmi araçlara ait plaka rengine boyamak veya benzerlik göstermeye çalışmak 314 TL idari para cezasına tabidir.

11. Aracın niteliğini belirten işaretleri (renk, şekil, sembol ve yazı gibi) bulundurmadan trafiğe çıkan sürücülere 144 TL idari para cezası uygulanır.

12. Gerekli izinler alınmadan araçta reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerini takmak veya sesli ve ışıklı donanımlar bulundurmak da aynı idari para cezasına tabidir.

13. Muayenesi yaptırılmamış araçlarla trafiğe çıkan sürücülere 144 TL idari para cezası uygulanır.

14. Tescilli aracı plakasız kullananlara 2.270 TL idari para cezası uygulanır.

15. Başka bir araca ait plakayı takan ve kullanan sürücülere 6.687 TL idari para cezası uygulanır.

16. Takoğraf ve taksimetre bulundurulması gereken araçlarda bunları bulundurmayan veya bulundurulan araçları kullanmayan sürücülere 652 TL idari para cezası uygulanır.

17. Belirtilen ölçü ve niteliklere sahip plaka takmayan sürücülere 1.128 TL idari para cezası uygulanır.

Trafikten men edilen araçların sahiplerine uygulanan cezalar idari para cezaları ve ceza puanı yanında Türk Ceza Kanunu’nun 204. maddesine göre adli işlem yapılmasını da içerebilir.

Karayolları Trafik Kanunu’na göre, trafikten men edilen araç sahiplerine 7 günlük bir süre verilebilir. Bu süre içinde araçtaki kusurların giderilmesi talep edilir. Eğer eksiklikler tamamlanmazsa, araç çekici yardımıyla çekilir ve trafikten men edilir. Trafikten menin kaldırılabilmesi için, neden olan durumun

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş