Taşeron İşçilere Yüzde Kaç Zam Verilecek? Enflasyon Farkı Ödemesi Yapılacak mı?

Taşeron işçilerin zam oranları, son dönemlerde en çok tartışılan konular arasında yer almaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan zamlar, taşeron işçilerin maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına neden olmaktadır. Bu soruna bir çözüm bulunması için işçiler, yeterli zam oranı talep etmektedir.

2023 yılından itibaren taşeron işçilere yüzde 45 zam yapılacağı açıklanmıştır. İkinci altı ayda ise yüzde 5 zam ve enflasyon farkı istenmektedir. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden yüzdelik dilim ile ek zam haberi beklentisi bulunmaktadır. Ancak konunun sonucu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenir.

Taşeron işçilerin bir diğer önemli konusu ise tediye ödemeleridir. Devlet, her yıl işçilerin hizmetkarşılığı olarak hesaplanan ve vergisi düşülen ek ödemeleri yapmaktadır. Bu ödemelerin ilk yarısı Ocak’ta, diğeri ise Nisan’da yapılmaktadır.

Sizce taşeron işçilere ne kadar zam yapılmalı? Taşeron işçilerin zam oranları ile ilgili düşüncelerinizi ve beklentilerinizi yorum alanında paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler ise vergi yapılandırması için başvuru tarihleri, sigortasız işçi çalıştırma ihbarı ve sözleşmeliden kadroya geçiş ile alakalıdır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş