Sürekli İş Göremezlik Geliri Alan Vergi Mükellefi – Şirket Ortağının Bağ-Kur Primi Ödemesi Gerekir mi ?

Zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı kapsamında olan kişiler ile ilgili sorular ve cevaplar şöyle:

Bağ-Kur sigortalılığı kapsamına giren ancak sürekli iş göremezlik geliri alan kişinin prim ödemesi gerekir mi?
Eğer 4/b sigortalısı olan ve aynı zamanda SGK’dan sürekli iş göremezlik geliri alan kişi, Bağ-Kur sigortalısı olarak çalışmasını gerektirecek bir faaliyeti varsa, Bağ-Kur primi ödemesi gerekiyor. Sürekli iş göremezlik geliri almak, sigortalılığı ortadan kaldırmaz ve prim ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz. Ancak, emekli aylığı veya malullük aylığı alan bir kişi, Bağ-Kur sigortalılığı kapsamına girmez ve Bağ-Kur primi ödemesi gerekmez.

Bağ-Kur sigortalısı olarak prim ödemeyi gerektiren faaliyetler nelerdir?
Gerçek veya basit usulde vergi mükellefi olanlar, şirket ortakları, ziraat odası veya meslek odası kaydı bulunanlar zorunlu olarak Bağ-Kur sigortalısıdır. Adlarına her ay Bağ-Kur primi tahakkuk eder ve bu primi ödemeleri gerekiyor.

Bağ-Kur primlerinin ödenmesi ne zaman gerekir?
Bağ-Kur primleri, her ayın sonuna kadar ödenmelidir. Prim ödeme süresinin sonuna kadar ödeme yapılmazsa, gecikme zammı uygulanır.

Bağ-Kur primleri ne kadar?
Bağ-Kur primleri, SGK tarafından belirlenir ve değişebilir. Prim ödeme tutarı, sigortalının kazancına göre değişebilir.

Bağ-Kur primlerinin ödenmemesi durumunda neler olur?
Bağ-Kur primleri ödenmezse, sigortalının sağlık hizmetlerinden faydalanması mümkün olmaz ve emeklilik hakkı da tehlikeye girer. Gecikme zammı da uygulanabilir.

Sonuç olarak, Bağ-Kur sigortalılığı kapsamında olup olmadığınızı kontrol etmek ve primlerinizi düzenli olarak ödemek önemlidir. Bu konuda aklınıza takılan soruları SGK veya bir sigorta uzmanına danışabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş