Src Belgesi Almama Cezası Nedir?

SRC Belgesi Almama Cezası Nedir?

Türkiye’de, araçların özelliklerine göre farklı ehliyet türleri verilmektedir. Ehliyet alma durumu ile Src belgesi alma durumu da farklılık göstermektedir. Araçlar bireysel ve ticari amaçlarla kullanılır. Farklı kullanım amaçlarına göre sürücülerin sahip olmaları gereken belgeler değişkenlik gösterir. Tüm motorlu araçların kullanılabilmesi için ehliyete ihtiyaç duyulurken ticari amaçla bir araç kullanılacaksa Src belgesine sahip olunması gereklidir. Src belgesine sahip olmadan trafikte bir amaçla var olmak kesinlikle yasaktır. Src belgesine sahip olmaksızın trafikte ticari faaliyet gösteren kişi ve kurumlar hakkında cezai işlem başlatılır.

Araç Sicil Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Src Belgesi ve Kıstasları

Src belgesine, trafik içerisinde ticari bir amaçla var olan herkesin sahip olması gerekmektedir. Ticari amaçla bir yük ya da insan taşımak, aracın niteliği ve büyüklüğü, aracın kimin üzerine olduğu ve işin kurumsal boyutta olup olmadığına göre birçok farklı kıstasa göre verilen Src belgesinin tüm bu farklılıklara rağmen belirlenmiş bazı asgari standartları da mevcuttur. 18 yaşın üzerindeki lise mezunları Src belgesine sahip olabilmek için asgari koşulları sağlamış olurlar. Ancak Src belgesi almak isteyen kişinin muhakkak ehliyeti bulunması gerekir.

Şartları sağlayan bir vatandaş İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış kurslara kayıt olarak hem yazılı hem de sözlü birtakım testlere tabi tutulur. Bu aşamaların başarıyla tamamlanması halinde Src belgesini almaya hak kazanılır. Ayrıca Src belgesi almak isteyenlerin 66 yaşını aşmamış olmaları gerekir. Herhangi bir Src kursuna kayıt olma aşamasında sicil kaydı ve sağlık raporu gibi belgelere ihtiyaç duyulur.

Kurs başladığı andan itibaren gerek kitap ve teknolojik materyallerden teorik eğitim, gerekse kurstaki eğitmenler tarafından verilen pratik direksiyon ve araç eğitimi alınır. Teorik eğitim sırasında daha çok trafik kuralları ve levhaların temel anlamlarının öğrenilmesi amaçlanır. Trafikte sürücünün önüne çıkabilecek bütün levhalar, ışıklar ve işaretlerin öğrenilmesi trafik kurallarının içselleştirilmesi açısından önemlidir. Öte yandan aracın motoruna dair bilgiler ve ilk yardım anında yapılması gerekenler hakkında da birçok bilgi aktarımı yapılır.

Pratik eğitimde ise kişiye aracı hareket ettirme, durdurma ve sürme eğitimleri verilirken aynı zamanda refleksleri geliştirilmeye çalışılır. 30 günlük bir eğitimin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir sınava girilir. Sınav iki kademelidir, hem yazılı hem pratik kısmı vardır. Yazılı kısmında 50 soruluk çoktan seçmeli sorular bulunur. Bu sorular içerik olarak kurslarda öğretilen bilgiler üzerinedir. Bu sınavdan 60 puanın üzerinde alan öğrenciler ikinci sınav olan pratik sınava girmeye hak kazanır.

Src Belgesinin Sınıflandırılması

Src belgesi kendi içerisinde sınıflara ayrılmaktadır. Birçok türde Src belgesi vardır ve sürücülerin hangi Src belgesi türüne sahip olması gerektiği çalışılan kurum, yapılan iş, iş sahasının fiziksel durumu, işin niteliği ve hangi tür araçla ticari faaliyetin gerçekleştirileceği gibi birçok ayrıntıya göre belirlenir.

Src 1 Belgesi

Uluslararası ve yurt içi yolcu taşımacılığı yapılması halinde, bu ticari faaliyetin gerçekleştirildiği aracın sürücüsünün Src 1 belgesine sahip olması gerekir. Src 1 belgesini otobüs kullanmak için edinmek isteyenlerin mutlaka 26 yaşın üzerinde olmaları gerekir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş