Sigortalının İşten Ayrılış Kodu 3 Nedir?

Sigortalının işten ayrılış kodu 3 SGK kodu ile verildiğinde, sigorta 3 kodunun ne anlama geldiği konusu önem kazanır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sigortalının her bir işten çıkışı için kodlar verilmiştir ve işverenler çıkış işlemini işten ayrılış kodları ile yapar. SGK işten ayrılış kodları hakkında yapılan detaylı araştırmalar için, “SGK işten ayrılış kodları” başlıklı yazıya göz atabilirsiniz. Bu yazımızda, işçi çıkış kodlarından olan 03 kodu ile işten ayrılanlar için SGK 3 kodunun ne anlama geldiği ve takip edilmesi gereken yollar hakkında bilgi verilecektir.

İşten ayrılış kodu 03, Kanuna göre “İstifa diğer adıyla sözleşmenin işçi tarafından feshi, işçinin kendi isteğiyle ayrılması” şeklinde açıklanmıştır. Yani, eğer sigortalının ayrılış nedeni 03 kodu ile işten çıkışı yapılmış ise, işveren sizi kendi isteğinizle yani istifa ederek ayrılmış olarak göstermiştir. Ancak, çalışanın işten çıkarılma kodlarından biri olan 03 kodu ile çıkışının yapılması, maddi kayıplar yaşanmasına neden olabilir.

İşten çıkış kodu 3 ile çıkışı verilen sigortalılar, işsizlik maaşı için gerekli olan 600 günlük sigorta prim şartını sağlamalarına rağmen, işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar. Ayrıca, 03-sgk işten çıkış kodu ile çıkışı verilen işçiye işveren tazminat ödemek zorunda değildir. Ancak, işten çıkışı verilenlerin varsa maaş alacakları, yıllık izin alacakları ve ihbar süresine uyulmadıysa ihbar tazminatının işveren tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Eğer işten çıkarılma kodunuz yanlış ise, yani kendiniz ayrılmadığınız halde işveren bu işten ayrılış nedenleri kodu ile çıkışınızı verdiyse, SGK işten ayrılış kodunun düzeltilmesi mümkündür. Sigorta çıkış kodları işçinin çıkış tarihinden itibaren 10 günlük süre dolmadıysa, işveren tarafından elektronik ortamda düzeltilebilir. Eğer işten çıkış tarihinden itibaren 10 günlük süre dolduysa, sigorta ayrılış kodlarının düzeltilmesi için işveren tarafından bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe verilmesi gerekmektedir.

Sigortalının işten ayrılış nedeni 03 kodu ile ilgili gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra, eğer şartlar sağlanıyorsa, işverenin çalışanına kıdem tazminatını ödemesi gerekmektedir. Tazminatınızı hesaplamak için “kıdem tazminatı hesaplama” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç olarak, işten ayrılış kodu 03 ile çıkışı verilenlerin sahip olduğu haklar ve takip edilmesi gereken yollar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Sigortalının doğru bir şekilde kodlanması, çalışanın haklarının korunması ve işveren ile çalışan arasındaki dengenin sağlanması bakımından büyük önem taşır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş