Sigorta Çıkışının Verildiği Gün Emeklilik Başvurusu Yapılabilir mi ?

Sigorta Çıkışı Yapılan Gün Emeklilik Başvurusu Yapılabilir mi?

Emeklilik başvurusu yapmak için 5510 sayılı Kanunun 28. maddesine göre, sigortalının çalıştığı işten ayrıldıktan sonra emeklilik başvurusu yapması gerekmektedir. Sigorta çıkışının yapıldığı gün ise bir engel bulunmamaktadır, kişinin başvuruya mümkün olan en kısa sürede gitmesi önerilmektedir.

SGK Genelgesinin “3.Yaşlılık Aylığı Başvurusu” başlıklı bölümünde ise aylığa hak kazanılmış ve aynı ay içinde olmak kaydıyla, aylık bağlanması talep tarihinden sonra işinden ayrılan sigortalıların talepleri de kabul edilir. Dolayısıyla, 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak çalışan kişinin sigorta çıkışının yapıldığı gün emeklilik başvurusu yapması mümkündür.

Ancak, malulen emeklilik başvurusunda sigorta çıkışının yapılması zorunlu değildir. İşten ayrılmadan malulen emeklilik başvurusu yapmak da mümkündür.

Sonuç olarak, çalışanların emeklilik başvurusu yapabilmeleri için çalıştıkları işyerinden ayrılmaları şartı vardır. Sigorta çıkışının yapıldığı gün emeklilik başvurusu yapılabilir. Malulen emeklilik başvurusunda ise sigorta çıkışının yapılması zorunlu değildir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş