SGK’ya Bildirilen Eksik Gün Nedeni Sonradan Değiştirilebilir mi ?

SGK’ya Bildirilen Aylık Prime Esas Kazancın Önemi

Sigortalıların SGK’ya bildirilmesinde, aylık prime esas kazancın doğru bir şekilde bildirilmesi oldukça önemlidir. Asgari ücret yerine gerçek ücretin bildirilmemesi, hem çalışanın hem de ölümü halinde hak sahiplerinin hak kaybına yol açar. Ayrıca, tam ay çalışan işçinin 30 gün yerine daha az gün üzerinden SGK’ya bildirilmesi, çalışanların emeklilik için gerekli prim gün sayısını daha geç doldurmasına sebep olabilir. Bu durumda, ölümü halinde de hak sahiplerinin dul- yetim aylığı alabilmeleri için gerekli prim gün sayısı yetersiz kalabilir. Bu nedenle, eksik gün sayısının da SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

Eksik Gün Bildirimi İşlemleri

Çalışanların aylık çalışma gün sayısının 30 günden az bildirildiği durumlarda eksik gün nedeninin SGK’ya bildirilmesi, ayrıca eksik gün nedenlerine ait belgelerin de istendiğinde SGK’ya ibraz edilmek üzere saklanması gerekmektedir. SGK’ya yapılan hatalı/yanlış eksik gün bildirimleri sonradan fark edilir ise belirli şartlar altında düzeltme işlemi yapılabilmektedir.

2020/20 Sayılı Genelge

SGK’ya hatalı/yanlış eksik gün bildirimi yapıldığının sonradan anlaşılması halinde, kurumumuzun açık ve somut bir şekilde anlaması durumunda, eksik gün bildirim kodu değiştirilecektir. Örneğin; sigortalı bir çalışana ilişkin, sistemde eksik gün kodu olarak “Kısmi İstihdam” girilmiştir ancak ilerleyen zamanlarda bu eksik gün nedeninin yanlış olduğu tespit edilir ise, herhangi bir talepte bulunulmadan eksik gün bildirim kodu değiştirilecektir.

Ancak bazı durumlarda eksik gün nedenleri değiştirilemez. Bunun için değişiklik talebinin her zaman düzenlenebilir nitelikte olmayan belge ile kanıtlanması gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir tebligat yapılmaksızın, aylık prim ve hizmet belgesinin verildiği ünite tarafından gerekli düzeltme işlemi yapılmaktadır.

Sonuç Olarak

Sigortalıların SGK’ya bildirilmesinde doğru ve gerçekçi verilerin kullanılması, hem çalışanların hem de hak sahiplerinin hak kaybını önlemek adına önemlidir. Eksik gün nedenlerinin doğru bir şekilde belirlenmesi, yanlış bildirimlerin önüne geçer ve kurumlar arasında güven ilişkisini sağlar. Bu nedenle işverenlerin, eksik gün nedenlerine ilişkin işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirmesi, çalışanların haklarının korunması açısından büyük önem taşır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş