SGK Tarafından GSS Tescili Yapılmıştır En Yakın Sosyal Yardımlaşma Mesajı

SGK tarafından GSS tesciliniz yapılmıştır en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir mesajı özellikle EYT kapsamında emeklilik başvurusu ile birlikte birçok kişiye gitmeye başladı. Bu mesajı alan kişilerin ne yapması gerektiği hakkında merak edilenler ise oldukça fazla. GSS tesciliniz yapılmıştır ne demek? Sorusunun yanıtı ve yapmanız gerekenler hakkında bilgiler bu içerikte yer almaktadır.

SGK tarafından GSS tesciliniz yapılmıştır ne demek?

SGK tarafından GSS tesciliniz yapılmıştır mesajı size geldiyse zorunlu genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alındınız anlamına gelir. Başka bir deyişle, 18 yaşını doldurmuş ve Türk vatandaşı olan kişilerin sosyal güvencesi bulunmadığı takdirde SGK tarafından genel sağlık sigortası tescili açılmaktadır. Böylece, kişilerin zorunlu olarak GSS kapsamında olmaları sağlanmaktadır.

GSS tesciliniz yapılmıştır Mesajı gelenler ne yapmalı?

Eğer GSS tesciliniz açılmışsa ve sigortalı bir işte çalışıyorsanız veya aktif olarak bir sigortalı işte çalıştığınız dönemler varsa, SGK’ya başvurarak GSS kaydınızı iptal ettirebilirsiniz. Fakat, sigortanız olmaması durumunda hiçbir işlem yapmadan GSS kapsamında kalmaya devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, GSS primlerini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca, GSS primlerini ödemek istemiyorsanız, gelir testi yaparak ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmanız mümkündür.

Emekliliğe başvurdum GSS çıktı ne yapmalıyım?

Emekliliğe başvurduğunuzda SGK tarafından bağkur ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarına emeklilik başvuru tarihi itibariyle terk girilir. Bu durumda genel sağlık sigortası tescili açılır. Bu durumda genel sağlık sigortası tesciliniz açıldıysa, emekli maaşınız bağlanır ve aylık bağlanma tarihinden 1 gün öncesinde genel sağlık sigortası kapatılır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gelir testi nasıl yapılır?

Gelir testi başvuruları şahsen ve elden form ile yapılmaktadır. Bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gelir testi başvurusu yaparak sonucunu öğrenebilirsiniz. Bu başvuru e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Ancak başvurudan sonra, gelir testi sonucunu T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sorgulayabilirsiniz.

GSS gelir testi yaptırmak zorunlu mu?

GSS gelir testi yaptırmak kesinlikle zorunlu değildir. GSS primlerini ödemeyi tercih ederseniz, her ay brüt asgari ücretin %3’ü tutarında prim ödersiniz.

Sonuç olarak, SGK tarafından GSS tescili açılan kişilerin ne yapması gerektiği ve GSS gelir testi hakkında bilgiler bu içerikte yer almaktadır. Gerekli işlemleri yap

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş