SGK, SSK BAĞKUR Prim ve Hizmet Dökümü Sorgulama

Sigorta, kişilerin haklarının garanti altına alınması anlamına gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışan her vatandaşın sigorta priminin yatırılması zorunludur. Sigorta işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında yürütülmektedir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi üç farklı sigorta çeşidi bulunmaktadır. Çalışan vatandaşlar için SSK primi ödenirken, iş sahibi olanlar ya da sigorta primi yatırmak isteyenler için BAĞ-KUR kapsamında prim ödemeleri gerçekleştirilir. Memur statüsündeki vatandaşlar için ise sigorta işlemleri Emekli Sandığı çatısı altında yürütülür.

E-devlet sistemi üzerinde SGK hizmet dökümü sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu işlem için öncelikle ilgili sayfaya erişim sağlanmalıdır. Eğer henüz e-devlet şifresi yoksa PTT merkezlerinden temin edebilirsiniz. Kimliğinizle birlikte PTT merkezine giderek şifrenizi temin edebilirsiniz. Alternatif olarak T.C. kimlik kartı, mobil imza, internet bankacılığı ya da elektronik imza gibi seçenekleri de kullanabilirsiniz.

4A kapsamındaki hizmet dökümüne ve gün sorgulama işlemleri de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir. Eğer 4B ve 4C ya da Banka Sandığı kapsamındaki tescil bilgilerini görmek istiyorsanız “tescil bilgileri” başlığı altındaki seçeneklere tıklamanız gerekmektedir.

BAĞ-KUR ya da bir başka deyişle 4B kapsamındaki hizmet bilgisini sorgulamak için de e-devlet sisteminden faydalanılabilir. Sisteme giriş yaptıktan sonra otomatik olarak karşınıza BAĞ-KUR hizmet dökümünüz gelecektir. Eğer 4B tescil kaydınız yoksa ya da bir hata olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede SGK merkezlerine giderek itiraz edebilirsiniz.

Emekli Sandığı kapsamında hizmet hesabı gerçekleştirmek için de SGK’nın resmi internet sitesindeki hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu işlem için ilgili bağlantıya tıklayarak doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi girmeniz gerekmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden şifresiz SGK sorgulama işlemi yapmak mümkün değildir. Eğer internet üzerinden hizmet dökümü sorgulamak istiyorsanız, e-devlet şifrenizi kullanarak ya da TC kimlik kartı, internet bankacılığı, mobil imza ya da elektronik imza gibi seçenekleri kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş