SGK Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?(4 Maddede Soyadı Değişikliği)

SGK Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır? (4 Maddede Soyadı Değişikliği)

Türkiye’de genellikle evlilik ya da boşanma sonrası değişen soyadınızı sigorta kayıtlarında bir karışıklık olmaması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na da (SGK) bildirmeniz gerekiyor. Bu yazımızda SGK soyadı değişikliği hakkında merak edilen soruların cevabını sizler için bir arada derledik. Vatandaşlar isim değişikliklerinin SGK’ye bildirilme işleminin e-Devlet üzerinden yapılıp yapılamayacağını da merak ediyor.

1. SGK Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?
SGK soyadı güncelleme işlemleri ya da SGK evlilik bildirimi; genellikle evlendikten sonra soyadı değişikliği işlemi yapılarak ya da boşanmanın ardından soyadı değişikliği dilekçesi vererek gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda soyadınız SGK kayıtlarına hatalı bir biçimde geçtiyse yine değişiklik talebinde bulunabiliyorsunuz. Tüm resmi işlemlerde istediğiniz soyadını kullanabilmek ve karışıklıkları önlemek için talebinizi mutlaka SGK’nin ilgili birimlerine gerekli belgeler ve dilekçeler yolu ile iletmeniz gerekiyor.

Evlendikten sonra yapılan soyadı değişikliği için gerekli belgeler şu şekildedir:
– Evlilik cüzdanı fotokopisi
– Nüfus kayıt örneği
– Soyadı değişikliği dilekçesi
Soyadının hatalı yazılması durumunda ise evlilik cüzdanına gerek yoktur. SGK soyadı değişikliği dilekçesi için örnek dilekçeler SGK İl ya da Merkez Müdürlüklerinde de bulunabilir.

2. e-Devletten SGK Soyadı Değişikliği Yapılabilir Mi?
Boşanmış, evli ya da dul kadınlar, e-Devlet üzerinden soyadı değişikliğini iletebiliyor. Ancak bu talep SGK’ye değil, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne iletilebiliyor. Sisteme giriş yaparken kimlik doğrulama sürecine dikkat etmeniz gerekiyor. e-Devlet şifresi ile giriş yapamayacağınız için mobil imza ya da elektronik imzayla bu sisteme giriş yapabilirsiniz. Fakat burada önemli bir noktayı yeniden hatırlatmak istiyoruz. e-Devlet üzerinden yapılan soyadı değişikliği bildirimi, nüfus müdürlüklerine bildirim sağlıyor. Yani bu

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş