SGK İşlem ve Uygulamalarında İptal – İpka Ne Demek ?

Sigortalılar için en önemli durumlardan biri, SGK işlem ve uygulamalarında kullanılan iptal-ipka kelimesidir. Bu kelime, sigortalı hizmetlerle ilgili uygulamalarda kullanılır. Özellikle 4/a (SSK) kapsamında sigortalı hizmeti bulunan kişilere verilen birden fazla sigorta sicil numarası durumunda ilk çalışmaları dolayısıyla verilen sicil numarası geçerli kabul edilir. Buna ipka denir ve sonraki çalışmaları ile ilgili sicil numaraları iptal edilir. Dolayısıyla, birden fazla sicil numarası bulunan kişilere verilen ilk sicil numarası geçerli kabul edilirken, sonraki sicil numaraları silinir. Bu işlem iptal-ipka olarak adlandırılır.

Ancak, tahsis işlemi yapılmış dosyalara ait sonradan tespit edilen sicil numarası, sigortalının ilk çalışması dolayısıyla verilmiş olan numaralardan olsa dahi iptal edilerek, tahsis gören sigorta sicil numarası ipka edilir ve geçerli kabul edilir.

Birden çok sigorta sicil numarası verilen sigortalıların iptal-ipka işlemleri, sigortalının en son çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu SGİM/SGM (Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezi) tarafından yapılır. SGK işlemlerinde ipka işlemi, sigortalıların sigorta süreçleri için oldukça önemlidir ve işlemler doğru şekilde yapılmalıdır.

İpka işlemi, sigorta sürecinde zaman zaman karmaşık bir hale gelebilir. Ancak, SGİM/SGM tarafından yapılan işlemlerle sigortanın geçerliliği korunur ve sigortalılar için bir güvence sağlanır. İptal-ipka işlemi doğru şekilde uygulanmalı ve sigortalıların herhangi bir haksızlığa uğramamasına özen gösterilmelidir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş