SGK Hangi Sigortalılık İptallerinde Primleri İade Etmez ?

Sigortalılık işlemleri, çalışanların bir iş yerinde işe başlamalarıyla birlikte ilk yapmaları gereken işlemler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda, işverenin ilgili sigortalılık bildirimini yapması gerekmektedir. Ancak, bazı durumlarda sahte sigortalılık bildirimleri yapılabilmektedir. Bu durumda SGK, sahte sigorta bildirimleri için ödenmiş olan primleri iade etmemektedir ve Kuruma irad (gelir) olarak kaydetmektedir.

Konuya ilişkin olarak yayımlanan 2021/27 sayılı ve Sahte, Kontrollü Şüpheli İşyerleri İle İlgili Yapılacak İşlemler konulu Genelgede, sahte işyerinden yapılan bildirimlerle ilgili tespitler sonrasında primlerin Kuruma irat kaydedilmesi ve idari para cezalarının ödenmesi gerektiği belirtilmektedir. Eğer sahte sigortalı bildirimleri nedeniyle primlerin ve idari para cezalarının ödenmemiş olduğu tespit edilirse, tahsil cihetine gidilmemesi gerekmektedir.

Sahte sigortalılık konusunda daha detaylı açıklamalara ve bilgilere ulaşmak için sitemizin Arama kısmı kullanılabilir. Genelgede, sahte sigortalılık konusundaki mevzuat hükümleri de detaylı olarak yer almaktadır. Bunlar arasında belge, bildirge ve beyannamelerin kasten gerçeğe aykırı olarak düzenlenmesi ve bu durumda primlerin Kuruma irat kaydedilmesi gibi hususlar yer almaktadır.

Sonuç olarak, sahte sigortalılık bildirimleri ciddi sonuçlar doğurabileceği için işverenlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Kurum tarafından yapılan denetimlerde sahte bildirimlerin tespit edilmesi halinde cezai işlemler uygulanabilmektedir. Bu nedenle, işverenlerin sigortalılık işlemlerini doğru ve eksiksiz şekilde gerçekleştirmeleri büyük önem taşımaktadır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş