SGK Girişi 2008 Yılından Önce Olanlar Çok Şanslı! İşte 2008 Öncesinde SGK’ya Giriş Yaptıranlara Sağlanan Fırsatlar…

SGK Girişi Öncesi Vatandaşlar Avantajlı

Son dönemlerde en çok konuşulan konulardan biri emeklilik. SGK girişi 2008 yılından önce olan vatandaşlar normal işleyişten farklı bir sürece dahil olup, daha avantajlı hale geliyorlar. Bu avantajlara bir göz atalım.

Sigorta girişi 2008 yılından önce olan vatandaşların emeklilik hesaplamaları son 7 yıl boyunca bağlı oldukları kuruma göre yapılıyor. Ayrıca daha farklı avantajlar da mevcut:

1. SGK girişi belirtilen tarihten önce olan vatandaşların son 7 yıllık prim ödemesi süresinden toplamda 3.5 yılında prim ödemesinin yapıldığı kurum dikkate alınır.

2. 2008 yılından önce sigorta girişi olan kişiler emekli olduktan sonra maaşlarından kesinti olmadan çalışabilirler. Bu kişiler Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek sigortalı olarak çalışmaya devam edebilirler. Prim tutarı gelirin %32’si olarak belirlenmiştir.

3. 1 Ekim 2008 öncesinde sigorta girişi olanlar 7000 gün prim ödeyerek emekli olabilirler.

4. Sigorta başlangıcı 2008 ve öncesinde olan Bağ-Kur’lular son 7 yılık sigorta süresinden 3.5 yılını SSK prim ödemesi ile geçirdiklerinde SSK kapsamında emekliliğe geçebilirler. Bu da emekli maaşlarının ortalama biraz daha fazla olacağı anlamına gelir.

5. Sigorta girişi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan engelli vatandaşlar, diğer şartlara uymaları halinde, 4400 gün prim ödeyerek erken emekli olmaya hak kazanabilirler.

SGK girişi 2008 yılından önce olan vatandaşlar, normal işleyişten farklı avantajlara sahip olmaktadırlar. Sizin sigorta girişiniz 2008 yılı öncesine mi denk geliyor? Bu avantajlardan yararlanıyor musunuz? Konu hakkındaki tecrübe ve fikirlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş