SGK Fizik Tedavi Ücretlerini Karşılıyor mu? (Anlaşmalı Hastaneler)

SGK Fizik Tedavi Ücretlerini Karşılıyor mu?

Hastalık ya da sakatlanma sonucunda fizik tedaviye ihtiyaç duyan pek çok insan bulunmaktadır. Ancak SGK fizik tedavi ücretlerini karşılıyor mu, özel hastanelerde fizik tedavi almak isteyenler için önemli bir sorudur. Bu süreç düzgün bir şekilde tamamlanmadığında hastaların yitirdikleri hareket kaybı geri gelmiyor ve yaşam kaliteleri ciddi oranda düşüyor. Bu nedenle fizik tedavi süreci büyük önem taşıyor.

Devlet hastanelerinde hastaların fizik tedavi hizmetinden faydalanabilme imkanları bulunmaktadır. Ancak her zaman bu tedavi için devlet hastanelerinde yer bulmak mümkün olmayabilir. Bunun yanında hastanın kolay ulaşabileceği kurumlar özel hastaneler de olabilir. SGK anlaşmalı fizik tedavi merkezleri, hastalara büyük kolaylık sağlayabilir.

SGK fizik tedavi ücretleri konusunda, uygun şartları sağlayan kişilerin fizik tedavi ücretlerini karşıladığı bilinmektedir. Buna göre hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde fizik tedavi ücretleri SGK tarafından ödenmektedir. Ancak özel hastanelerin aldığı katkı payının hasta tarafından ödenmesi gerekmektedir.

SGK fizik tedavi ücretlerinin ödenmesi için hastanın fizik tedavi görme gerekliliği bir uzman doktor tarafından raporlanmalıdır. Rapor doğrultusunda en az bir bölge için 1 yıl içerisinde 30 seansa kadar fizik tedavi ücretleri SGK tarafından ödenmektedir. Eğer hastanın 30 seanstan fazla fizik tedavi görmesi gerekiyorsa, sağlık kurulundan rapor istenmektedir. Raporu düzenleyerek kurul içerisinde de en az 1 fiziksel tıp ve rehabilitasyon

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi