SGK Dilekçe Takip & Tek Tıkla Sorgula

SGK evrak takip işlemleri günümüzde online olarak yapılabilmektedir. Özellikle Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında emeklilik başvurularının artması ve SGK’nın iş yoğunluğu ile birlikte, SGK’dan evrak durumu hakkında bilgi alamama sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda SGK evrak sorgulama işlemleri online ve daha kolay yapılabiliyor. Bu yazıda size en kolay yoldan SGK evrak takibi işlemini online olarak nasıl yapabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağım.

SGK dilekçe takip ve başvuru takip işlemleri için birkaç seçenekiniz var. İlk seçenek, www.sgk.gov.tr evrak takip sistemi. Bu sistem üzerinden T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle online olarak başvurularınızı yapabilirsiniz. SGK evrak kayıt sisteminde yaptığınız sorgulama sonucunda gelen evrak kayıtlı, giden evrak kayıtlı, tahsis talebi, gelen evrak dosyasına kaldırıldı, giden evrak tahsis talebi onaylandı gibi açıklamalar görebilirsiniz.

İkinci seçenek, herhangi bir SGK Merkezi’ne gitmek ya da telefon numarasından arayarak evrak durumunuzu sorgulamaktır. Son seçenek, Alo 170 hattından SGK takip işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SGK emeklilik evrak takibi işlemini ise, E-devlet sistemi üzerinden SGK DYS evrak takip sistemi kullanılarak yapabilirsiniz. Ayrıca emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını da E-devlet Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden sorgulamanız mümkündür. SSK için 4/a Aylık Bilgisi, Bağkur için 4/b aylık Bilgisi, Emekli sandığı için 4/c aylık bilgisi menülerinden giriş yaparak emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Askerlik borçlanması için ise, bağkur, emekli sandığı ve SSK evrak takibi işlemlerini yukarıda anlattığım gibi https://uyg.sgk.gov.tr/evraktakip/ adresi üzerinden ve E-devlet aracılığı ile yapabilirsiniz. Bu sistem üzerinden SGK başvuru sorgulama işlemini yaptıktan sonra evrak durumunuz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Borçlanma işleminiz tamamlandıysa yazının size tebliğ edilmesini beklemeden SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden sorgulama yaparak ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SGK evrak sorgulama işlemleri oldukça kolay ve pratik bir şekilde online olarak yapılabilir. Yukarıda anlattığımız yöntemleri kullanarak dilekçe, başvuru ve emeklilik evrak takibi işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi