SGK Çocuğu Olanlara Farklı Destekler Sunuyor! İşte Çocuk Desteklerinin Ayrıntıları…

SGK Çocuklar İçin Destekler Sunuyor

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu, çocukları olan sigortalı annelere maddi destekler sunuyor. Çalışan annelerin çocuk bakım yükünü azaltmaya yönelik düzenlenen bu destekler, birbirinden farklı kalemlerde yer alıyor. Hangi destekler olduğunu, kimlere ve ne kadar ödendiğini merak ediyor musunuz? İşte sizler için detaylı bir şekilde derlediğimiz SGK çocuk destekleri!

1. SGK Doğum Parası Yardımı
SGK, doğum yapan annelere tek seferlik, karşılıksız destek ödemesi yapıyor. Destek kapsamında ilk çocuk için annelere 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL ödeme yapılıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen ailelerde en az bir ebeveynin aktif sigortalı olması ve minimum 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

2. SGK Süt Parası Yardımı
SGK, doğum yapan annelere bir defaya mahsus süt yardımı yapıyor. Bu ödemeyi yalnızca anne alabilir. Bu destekten yararlanacak ailede en az bir ferdi aktif sigortalı olması gerekir. Süt parası, 2015 yılından sonra doğan çocuklar için geçerlidir ve 2023 yılı için 520 TL olarak belirlenmiştir.

3. SGK Kreş Yardımı
SGK, çalışan annelerin çocuklarını kreşe göndermesine de destek oluyor. Destek için çocuğun 0-60 ay aralığında olması gerekiyor ve annenin sigortalı çalışan olması şartı aranıyor. Çocukların Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşlere, anaokuluna ya da gündüz bakım evlerine gönderilmesi durumunda destek veriliyor. Destekten pilot şehirler olarak belirlenen Antalya, Ankara, Bursa, Elazığ, İzmir, Malatya ve İstanbul’da ikamet eden kişiler yararlanabiliyor. Bir annenin en fazla 24 ay yararlanabildiği destek kapsamında aylık 5 bin 4 TL ödeme yapılıyor.

4. SGK Bakıcı Desteği
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı, Avrupa Birliği projeleri kapsamında SGK üzerinden annelere bakıcı parası da ödüyor. Destek yalnızca İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde ikamet edenler için geçerli. Projeden 0-24 aylık çocuğu olan 4/a statüsünde sigortalı olarak çalışan anneler yararlanabiliyor. Destek kapsamında, bakıcı olarak çalışacak kişinin en az ilkokul mezunu olması gerekiyor ve bakıcının sigorta işlemleri aile tarafından yapılması gerekiyor. 2023 yılı için 1.540 TL destek veriliyor.

SGK çocuk destekleri, çocuklu ailelere büyük kolaylık sağlıyor. Eğer siz de çocuklarınız için bu desteklerden yararlanmak istiyorsanız, başvuru şartlarını inceleyebilir ve SGK’nın resmi internet sitesindeki bilgilere başvurabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş