SGK Bağkur Birleştirme E-devlet & Tek Tıkla Birleştir

SGK Bağkur birleştirme e-devlet sistemi sayesinde çok daha kolay bir hale geldi. Hizmet birleştirme işlemi, SSK, bağkur, emekli sandığı gibi birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetlerin en son çalışmanın olduğu dosyada toplanması ve birleştirilmesi anlamına gelir. SGK hizmet birleştirme işlemleri, dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurularak yapılabildiği gibi e-devletten de online olarak yapılabilmektedir. Bu içerikte, e-devlet üzerinden nasıl hizmet birleştirme işlemi yapılabileceğine dair bilgi verilecektir.

E-devlet hizmet birleştirme, SSK, bağkur, emekli sandığı gibi birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetlerin tek dosyada birleştirilmesi amacıyla kullanılan bir sistemdir. E-devlet kullanarak tüm hizmetlerinizi tek dosyada birleştirebilir ve emekli maaşınızın daha hızlı bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Hizmet birleştirme talebinde bulunmak için Sosyal Güvenlik Kurumu-4/1-(a)-(b) ve 506 SK GM 20 nci Madde Sandığı Çalışanların Hizmet Birleştirme Başvurusu bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Hizmet birleştirme dilekçesi e-devlet üzerinden vermek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Öncelikle e-devlette yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu-4/1-(a)-(b) ve 506 SK GM 20 nci Madde Sandığı Çalışanların Hizmet Birleştirme Başvurusu bölümüne giriş yapın.

2. TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın.

3. “Kimin İçin Başvuru Yapıyorsunuz?” kısmında kendiniz veya bir hak sahibi için başvuru yaparak devam edin.

4. Devam ettiğinizde birleştirmek istediğiniz hizmetleri seçerek iletişim ve diğer bilgileri de tamamlayarak hizmet birleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuz e-devlet üzerinden tamamlandıktan sonra doğrudan son çalışmanızın/prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne düşer. Hizmet birleştirme işlemleri, SGK Merkezleri arasında elektronik ortamda yapıldığından eskisi kadar uzun sürmemektedir. Ortalama 10-15 gün içerisinde tamamlanarak sonuçlandırılmaktadır.

Emeklilik öncesi hizmet birleştirme yapmak zorunlu olmamakla birlikte, emeklilik dilekçesi verildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce hizmet birleştirmesi yapılmadıysa, öncelikle hizmet birleştirmesi yapmaktadır. Emeklilikten önce yapılan hizmet birleştirme, emekli maaşının daha hızlı bağlanmasını sağlar.

EYT SSK ve Bağ-Kur birleştirme işlemi için e-devlet sayfasında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu-Sosyal Güvenlik Kurumu-4/1-(a)-(b) ve 506 SK GM 20 nci Madde Sandığı Çalışanların Hizmet Birleştirme Başvurusu bölümünden başvuru yapılabilir. Son çalışmanız nerede ise orada birleştirilecektir. E-devlet üzerinden online olarak da hizmet birleştirme işlemi yapılabilir.

Bu sayede, SGK Bağkur birleştirme işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir ve emekli maaşınızın daha hızlı bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş