SGK Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK Avans Başvurusu: Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SGK avans başvurusu son dönemlerde özellikle emeklilik başvurusu yapan ve henüz emekli maaşı bağlanmayanların araştırdığı konular arasında yer almaktadır. SGK avans talebi nedir ve kimlere ödeniyor hakkında tüm soruların cevapları bu içeriğimizde yer almaktadır.

SGK avans talebi, 5510 Sayılı Kanun’da yer alan bir uygulamadır. Kanuna göre gelir ve ya aylık başvurusu yapan ve başvuru tarihi itibariyle 90 gün içerisinde gelir/aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeyenlerin mağduriyetlerinin önlenmesi için avans ödenmesi gerekmektedir. Bu tutar mağduriyetin giderilmesi için kanunen ödenmesi gereken tutar olup, avans olarak tanımlanmaktadır.

EYT Avans Nedir?

EYT yasası 03 Mart 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştır. EYT ile ilk başvurularını 03 Mart 2023 tarihi itibariyle yapmış olmasına rağmen hala emekli maaşı onaylanmayan binlerce kişi var. Başvuru tarihinden itibaren 90 gün içinde emekli maaşı henüz bağlanmamış olanlara talepleri halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından avans ödemesi yapılması gerekmektedir. 03 Mart 2023 tarihi itibariyle EYT kapsamında emeklilik başvurusu yapan ancak henüz başvurusu sonuçlanmayan kişiler 02 Haziran 2023 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan avans talebinde bulunabilirler.

Emekli/EYT Avans Ödemesi Nasıl Yapılır?

Emekli avans ödemesi alabilmek için;

– Emekli ya da gelir başvuru tarihinden itibaren 90 günlük sürenin geçmesi,
– 90 günlük süre geçmiş olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun henüz başvurunuzu onaylamamış, emekli maaşı ve gelirinizi bağlamamış olması gerekir.
– Bu iki şartı sağlıyorsanız dilekçe ile Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak avans talebinde bulunabilirsiniz.
– SGK avans talebi için dilekçe örneğini SGK resmi web sitesinden indirebilirsiniz.

SGK Avans Talebi Dilekçesi

SGK avans talebi dilekçe örneğini SGK resmi web sitesi üzerinden indirerek doldurabilir ve bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile verebilirsiniz.

Sonuç olarak SGK avans başvurusu, emekli maaşı ya da gelir ödemelerinin henüz yapılmamış bireyler için bir çözüm sunmaktadır. Başvuru yapmak için gerekli belgeleri hazırlayarak ilgili kurumlara ileterek avans ödeyim talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca, EYT kapsamında emeklilik başvurusu yapanlar da hakkını arayarak mağduriyetlerin en aza indirilmesini sağlayabilirler.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş