Sgk 10 Günden Az Başvuru, Prim Ödeme İşlemleri

SGK ile ilgili konularda merak edilenler

SGK 10 günden az çalışan sigorta kapsamında ev hizmetleri çalışanlarının sigorta kapsamına dahil edilebildiğini biliyor muydunuz? Bu çalışanlar ay içerisinde 75 saatten, yani 10 günden fazla çalışırlarsa, ek9 10 günden fazla kapsamında bildirim yapılmalı ve prim ödemeleri de bu kapsamda yapılmalıdır. Ancak çalışma süresi 75 saatten az, yani 10 günden az ise, çalışanın SGK’ya sigorta girişi 10 günden az çalışan ev hizmetleri kapsamında yapılmalıdır.

Bu konuda merak edilen tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Örneğin, 10 günden az ev hizmetleri başvurusu nasıl yapılır, ev temizlikçi sigortası nasıl yapılır, 10 günden az çalışan prim ödeme nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Günlük olarak çalıştırılan kişilerin kanunen ev hizmetleri kapsamında sigorta girişinin işveren tarafından sağlanması zorunludur. Eğer hasta ya da bebek bakıcısı girişi yapacaksanız, bakıcı sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek başvuruyu nasıl yapabileceğinizi ve yararlanabileceğiniz teşvikleri öğrenebilirsiniz.

10 günden az çalışan ev hizmetleri başvurusu yapmak çok kolaydır. Bildirimi E-devlet sisteminden, SMS ile telefondan ya da formla SGK’ya yapabilirsiniz. E-devlet sisteminden ayda 10 günden az çalışan gündelikçi sigorta girişi için www.turkiye.gov.tr adresine girerek T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız yeterlidir. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama menüsünü tıklayarak direkt olarak başvuru ekranına geçebilirsiniz.

SMS ile ayda 10 günden az çalışan sigorta bildirimi için de T.C. kimlik numaranızı 5510’a gönderebilirsiniz. Çalışanın T.C. numarası ve işe giriş bilgisi istenilen mesaja cevap vermeniz gerekmektedir. Son olarak, çalışanın sigorta priminin faturaya yansıtılacağı ve ödeme tutarı konusunda onay mesajı gelecektir. Bunu onayladıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır.

Başvuru formu ile 10 günden az ev hizmetleri başvurusunu e-devletten ya da SMS yoluyla yapamayacağınız durumlarda, SGK’ya bağlı bulunduğunuz yerden başvurunuzu yapıp 10 günden az çalışan temizlikçi sigortası konusunda hukuki bir statüye kavuşabilirsiniz.

10 günden az çalışanların prim ödemesi, SGK ile anlaşmalı tüm bankalar ve PTT şubelerinden, mobil ya da internet bankacılığından veya SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden gerçekleştirilebilir. Prim ödemelerini yaparken, çalışanların %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ödenmektedir.

Son olarak, Ek 9 10 günden az kapsamında çalışanların dilerse primlerini 30 güne tamamlama hakkı vardır. Bu işlemi gerçekleştirmek için SGK Ödemeleri-SGK Ek 9 Hizmet Tamamlama menüsünü kullanmalısınız. Merak ettiğiniz konular hakkında daha fazla bilgi için sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş