Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı, muhtaç durumda olduğu tespit edilen ailelerin çocukları için eğitim başlangıcından, lise eğitime bitene kadar verilen sosyal yardım desteğidir. Hiçbir sosyal güvencesi olana hanelere muhtarlığın belirlediği muhtaç ailelere, 3294 sayılı kanun kapsamında sosyal yardım desteği olarak verilir.

Şartlı eğitim yardımı almak için gerekli şartları taşıyan aileler, E-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Başvuru aşamaları için, E-Devlet sistemine kimlik bilgileri ile giriş yaparak, Sosyal Güvenlik Kurumu bölümündeki Eğitim Öğretim Yardımı Talebi linkine tıklamaları gerekmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

İlkokul çağındaki erkek çocuklarına aylık 35 TL, kız çocuklarına ise aylık 40 TL yardım sağlanmaktadır. Ortaokul çağındaki erkek çocuklarına aylık 50 TL, kız çocuklarına aylık 60 TL yardım yapılır.

Şartlı Eğitim Yardım Sorgulama

Şartlı eğitim yardım başvurusu yaptıktan sonra, başvurunuzu takip etmek için SGK’nın resmi sitesinde Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Onay sürecine giren şartlı eğitim yardım başvurunuzu takip edebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatar?

Eğer Şartlı Eğitim Yardımı almanız uygun görülürse, senenin tek aylarında (Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Kasım) yardımlar yatırılır. Ödeme tarihleri 24 ve 28’indedir. Şartlı eğitim yardımı parası, başvuruları onaylandıktan sonra PTT üzerinden alınabilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Aylarda Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı, senenin tek aylarında (1, 3, 5, 7, 9, 11) yapılmaktadır. Yapılan ödemeler ayların 24’ü ile 28’i tarihlerinde gerçekleştirilir.

Şartlı Eğitim Yardım Lise

Şartlı eğitim yardımı, lise çağındaki çocuklara yapılır. Lise başlangıcından bitene kadar verilen sosyal yardım desteğidir. Lise eğitimi bittiği zaman, şartlı eğitim yardımı otomatik olarak kesilir.

Şartlı Eğitim Yardımı İletişim

Şartlı eğitim yardımı hakkında bilgi almak için ALO 144 Sosyal Yardım hattını kullanabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı dilekçe ve şikayetlerinizi bu numaradan bildirebilirsiniz. Yoğunluktan dolayı hattın düşmemesi için daha sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar Oldu?

İlkokul düzeyindeki erkek çocuklarına aylık 35 TL, kız çocuklarına aylık 40 TL; ortaokul düzeyindeki erkek çocuklarına aylık 50 TL, kız çocuklarına ise aylık 60 TL yardım sağlanmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı sağlık yardımı almak için belirli şartlar vardır. Gereken şartları taşıyan aileler, E-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş