Sağlık Ocağı Kaçta Açılır? Çalışma ve Kan Tahlili Saatleri

Sağlık Ocağı Hizmetleri & Çalışma Saatleri

Sağlık ocağı hizmetleri, hastanelerin iş yükünü azaltarak vatandaşlara daha hızlı ve doğru bir sağlık hizmeti sunmayı hedeflemektedir. Sağlık ocaklarında her türlü tahlil, muayene ve ilaç yazdırma işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca danışmanlık ve anne çocuk sağlığı gibi pek çok sağlık hizmeti de sağlık ocakları tarafından verilmektedir.

Sağlık ocağı hizmetlerinden yararlanmak için tek yapmanız gereken, çalışma gün ve saatleri içerisinde orada bulunmaktır. Sağlık ocakları ülkenin dört bir yanında vatandaşlara hizmet vermektedir. Ülkemizde yaklaşık 6300 adet sağlık ocağı bulunmaktadır.

Aile Sağlığı Merkezi Çalışma Saatleri

Sağlık ocakları çeşitli sınıflara ayrılır ve çalışma saatleri de Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Kanun ve Yönetmeliklerine göre belirlenir. Bu nedenle sağlık ocağı çalışma saatleri birbirinden farklılık gösterir. Sağlık ocağı çalışma saatleri ve günleri Aile Sağlığı Merkezinin levhasının dışına ve görülebilecek bir yerine yazılarak vatandaşın bilgilenmesi sağlanmaktadır.

Sınıfsız sağlık ocağı mesai saatleri ise genellikle sabah saat 08:30’da başlar ve akşam saat 17:30’a kadar devam eder. Hekimler öğle arası da yaparak çalışmaktadır.

Sağlık Ocakları Bayramda Açık mı?

Sağlık ocaklarında resmi tatillerde nöbetleşe çalışma usulü uygulanmaktadır. Yönetmeliğe göre resmi tatillerde sabah 09:00’da açılması gereken sağlık ocakları, en az 2 personelle saat 12:00’a kadar vatandaşa hizmet verir. Resmi tatillerdeki nöbet hizmetinin süresi günlük 3 saat ile sınırlıdır.

Sağlık ocakları cumartesi günleri de vatandaşlara hizmet vermektedir, ancak pazar günleri kapalıdır. Aile hekimleri ve sağlık ocağı çalışanları deprem, sel ve salgın hastalık gibi hayatın olağan akışı dışında meydana gelen durumlarda çalışma saatlerine bağlı kalınmaksızın çalıştırılabilirler.

Sağlık Ocağı Kan Tahlili Saatleri

Sağlık ocağı hizmetleri kapsamında, hekiminiz sizi muayene ettikten sonra gerekli gördüğü kan ve diğer tüm testleri kendisi belirler. Birçok testin ücretsiz olarak gerçekleştirildiği sağlık ocakları bu anlamda da hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Kan tahlili için, sağlık ocakları genellikle sabah saat 11’e kadar kan vermektedir. Öğleden sonra kan alma işlemi genellikle yapılmaz. Test sonuçlarınızı öğrenmek için sağlık ocağına gitmenize gerek yok. Yaptığınız kan testinin sonuçlarını internet üzerinden online olarak öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak, sağlık ocakları, vatandaşların kolay ve hızlı bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için önemli bir kurumdur. Sağlık ocağı hizmetlerinden yararlanmak için, çalışma gün ve saatleri içerisinde sağlık ocağına gitmeniz yeterlidir. Ayrıca, cumartesi günleri açık olan sağlık ocaklarında, hekimler öğle arası da yaparak hizmet vermekte ve resmi tatillerde de nöbet usulü ile hizmet sunmaktadırlar.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi