Oyuncu Nasıl Olunur?

OYUNCU OLMANIN YOLLARI

Televizyon ve sinema dünyalarının renkli ışıklarından etkilenen binlerce genç oyuncu olmak istemektedir. Ancak oyuncu olmak sadece yetenekle başarılan bir meslek değildir, ciddi bir eğitim ve çalışma disiplini gerektirir. Bu yazıda ”Oyuncu Nasıl Olunur?” sorusunun yanıtlarını bulacaksınız.

OYUNCULUK MESLEĞİ

Oyunculuk mesleği geçmişi milattan öncesine kadar dayanmaktadır. Ancak uzun yıllar meslek olarak kabul edilmemiştir. 19. yüzyılın sonlarına doğru popülaritesini kazanan oyunculuk mesleği, günümüzde televizyon dizileri, sinema filmleri ve tiyatro gösterileri gibi birden fazla alanda yapılabilen bir meslek haline gelmiştir.

OYUNCU OLMANIN YOLLARI

Alaylı olarak da oyuncu olunabilir ancak en sağlam temelli olan yol işin eğitimini alarak yola çıkmaktır. Oyunculuk hangi alanda yapılacak olursa olsun, yetenek, ciddi bir eğitim ve disiplinli çalışma gerektiren bir alandır. Devlet ya da vakıf üniversitelerinin konservatuvar ya da güzel sanatlar fakültelerinde eğitim alınabilir. Bu bölümlerde yetenek sınavına tabi tutulan adaylar, önceden belirlenmiş; akademik alanda ya da sahne sanatlarında rüştünü ispatlamış jüri üyeleri tarafından değerlendirilir. Oyunculuk alanında; üniversitelerin, sahne sanatları ve oyunculuk bölümlerinin dışında birçok özel okul ve kurslar da bu alanda eğitim veriyor.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Genel geçer olarak belirlenmiş fiziksel özellikler yoktur. Fiziksel özelliklerden ziyade ne kadar yetenekli ve azimli olduğunuz önemlidir.

OYUNCU SEÇİMİ

Oyuncu seçimi cast ajansları vasıtasıyla yapılmaktadır. İstenilen role uygun olan adaylar seçmelere gönderilir ve film ekibi tarafından performansları değerlendirilir.

KAÇ PUAN GEREKİR?

Devlet konservatuarlarına girmek için yüksek öğretim kurumunun hazırlamış olduğu üniversite sınavından en az baraj puanı almak gerekmektedir.

SONUÇ

Oyuncu olmak zorlu bir eğitim ve disiplinli çalışma gerektiren bir meslektir. Sürekli olarak güncel olayları takip etmek ve tecrübe etmek gerekmektedir. Ancak doğru eğitim, yetenek ve azim ile başarılı bir oyuncu olunabilir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş