Öğretmen Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Öğretmenlik mesleği, toplumun geleceği için oldukça önemlidir. Bu nedenle, öğretmen olmak isteyenlerin öncelikle öğretmen vasıflarına sahip olmaları gerekmektedir. Öğretmenler, kamu ya da özel eğitim kurumlarında çocukların veya yetişkinlerin gerekli öğrenimi ve birikimi kazanmalarına rehberlik eden ve bakış açılarını geliştiren kişilerdir.

Öğretmenlik, kendi içinde farklı dallara ayrılır. İlkokul, sınıf, branş dersleri ve anaokulu öğretmenliği gibi. Her bir dal, farklı niteliklere sahip olduğundan, öğretmenlerin aldıkları ücretler de değişkenlik gösterir.

İlkokul öğretmeni olmak için lise mezunu olmak, üniversiteye girdikten sonra sınıf öğretmenliği bölümüne yerleşmek ve KPSS sınavından yeterli puanı almaktır. Matematik öğretmeni olmak için, sayısal zekaya sahip olmak ve matematik sevmek gerekmektedir. Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü ya da Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği bölümlerini tercih ederek, mesleğe adım atabilirsiniz. Türkçe öğretmeni olmak için lise mezunu olup, üniversiteye girdikten sonra Türkçe Öğretmenliği bölümüne yerleşmek ve KPSS sınavından yeterli puanı almak gerekmektedir.

Meslek dersi öğretmenleri ise, Teknik Eğitim Fakültesi veya ilgili meslek dalının 4 yıllık eğitim veren eğitim fakültelerinden mezun olmalıdırlar.

Anaokulu öğretmeni olabilmek için, öncelikle çocuklara ilgi duymalısınız. ÖSYM’nin yapmış olduğu üniversiteye giriş sınavında “Çocuk Gelişimi” programı ya da “Okul Öncesi Öğretmenliği” bölümünü kazanmak gerekmektedir. Daha sonra tercihleriniz doğrultusunda devlet ya da özel üniversitelerde bu bölümleri okuyabilirsiniz.

Öğretmenlerin aldıkları ücretler, kamu ya da özel sektörde çalışmalarına göre değişkenlik gösterir. Branş hocaları, çalıştıkları okullarda kurs açarak ek gelir sağlayabilirler. Öğretmenlerin aldıkları ücretler, hizmet yıllarına göre değişkenlik gösterir.

Sonuç olarak, öğretmenlik mesleği oldukça kutsal ve manevi bir anlam taşır. Her bir dalı farklı nitelikler gerektirdiğinden, öğretmenlerin hangi alanda çalışacaklarına karar vermeden önce taşıması gereken nitelikleri de iyi düşünmeleri gerekmektedir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş