Noter Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Noter Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Noterlik mesleği son zamanlarda daha da çok tercih edilmektedir. Peki Noter Olmak İçin Aranan Şartlar? Noter Olmak İçin Yaş Sınırı Var mı? Noter Katibi Nasıl Olunur? Noter Ne Kadar Maaş Alır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İnsanlar arası ya da tüzel kişilikler arası yapılan anlaşmaların bir şahidi olarak niteleyebileceğimiz noterlik mesleğinin tanımı resmi olarak 1512 sayılı kanunun 1.maddesinde beyan edilmiştir. Noter; satış, devir, sözleşme ve benzeri işlemler yapmak isteyen her insanın koşulsuz şartsız başvurması gereken bir mercidir. Bu nedenle birçok kişinin saygı duyduğu ve Hukuk Fakültesi mezunlarının ise kendisine hedef olarak belirlediği bir meslektir.

Noter, kopya belgelerin “aslı gibi” hüküm görmesini ve araçların alınıp satıldığında karşılıklı anlaşmazlıklara yol açacak sebepleri ortadan kaldırmayı amaçlar. Aynı zamanda yabancı dilde hazırlanmış belgeleri tasdik etme, kişiler adına ihtarname gönderme, kanunen tasdik edilme zorunluluğu olan belgeleri tasdik etme gibi görevleri de mevcuttur. Karşılıklı taraflar huzurunda noter tarafından imzalanılan -ya da tam tersi bir şekilde- her belge, kanun hükmünde bir değer görür.

Diploma İçin Vekalet Nasıl Verilir? (5 Adımda Diploma Vekaleti)

Noter Olmak İçin Aranan Şartlar

Noter olmak için öncelikle üniversitelerin Hukuk Fakültelerinden mezun olmak gerekir. Bu, hayalinize ulaşmak için atmanız gereken ilk adımdır. Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra avukatlık stajı başarılı bir şekilde tamamlanmalı ve sonrasında Adalet Bakanlığı’nın verdiği “noterlik belgesi” alınmalı. Bu belgeyi alabilmek için gerekli olan şartlar yine 1512 sayılı kanunun ikinci bölümünde açıklanmıştır.

Noterlik belgesi ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

Bu koşullara sahip olan adayların istenilen evrakları ilanda belirtilen tarihte Adalet Bakanlığı Hukuki İşler Genel Müdürlüğüne göndermesi gerekir.

Adalet Bakanlığı tarafından adaylardan istenilen belgelere ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Noter Olmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Noter olmak için Adalet Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu çeşitli kriterler vardır. Kriterlerden bir tanesi de yaş sınırıdır. Buna göre; noter olmak isteyen kişiler başvuru yaptıkları tarihte 21 yaşından büyük ve 40 yaşından küçük olmak zorundadırlar. Yaş kriterini taşımayan adayların başvuruları kabul edilmez. Yaş sınırlaması, noter olmak için sırada bekleyen çok fazla insan olması nedeniyle konulmuştur.

Noter Katibi Nasıl Olunur?

Notere gittiğimizde içeride çalışan birçok insan görürüz ve bir yanılgı olarak bu insanların her birinin noter olduğunu düşünürüz. Gerçek aslında böyle değildir, orada gördüğümüz çalışanların hepsi noter katibidir. Asıl imzayı atması gereken noter ise genelde bir kurumda bir tane bulunmaktadır. Noter katibi olmak için Hukuk Fakültesi bitirmiş olmanıza gerek yoktur. Bu mesleğin kendisine göre aradığı kriterler vardır. Noter katipliği şartları Noter Kanunu’nda aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş