Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emeklilik Hesaplama Tablosu

Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emeklilik Hesaplama Tablosu

Emeklilik konusu son zamanlarda sıklıkla gündeme geliyor ve emeklilik için gün sayan birçok vatandaş, son EYT haberleri ile birlikte emeklilik hakkında daha detaylı bilgi sahibi oluyor. BAĞ-KUR’dan ne zaman emekli olabilirim, Emekli Sandığı’ndan ne zaman emekli olabilirim, e-Devlet sistemi üzerinden emeklilik sorgulama işlemini nasıl yapabilirim gibi soruların cevabı bu yazımızda yer alıyor.

Son dönemde yürürlüğe giren yönetmeliklerle birlikte BAĞ-KUR, Emekli Sandığı ve SSK üzerinden yapılan emeklilik hesaplama işlemlerinde ve sorgulama işlemlerinde bir takım değişiklikler meydana geldi. Emeklilik zamanı yaklaşan sigortalı çalışanlar için üç temel kriter göz önünde bulunduruluyor. Bu kapsamda sigortalının işe başlama tarihine, cinsiyetine ve sigorta türüne bakılıyor.

Emeklilik yaşı hesaplama konusunda bağlı olunan kuruma, sigortalının cinsiyetine göre farklı yaş aralıkları ortaya çıkıyor. Genel olarak değinmek gerekirse kadınlar, bütün sigorta kollarında erkeklere göre daha erken yaşta emekli olma hakkı kazanıyorlar.

Tüm sigorta kollarının 16 Mayıs 2006 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında toplanmasıyla birlikte emeklilik tarihi öğrenme konusunda bir takım kolaylıklar söz konusu oldu. “Normal şartlarda ne zaman emekli olurum?” sorusuna cevap arayanlar, emeklilik süreçleriyle alakalı tüm detaylara e-Devlet üzerinden ulaşma imkanına sahip oldular.

Aynı zamanda e-SGK hizmet sayfası aracılığıyla da emeklilik tarihi ve tahmini emekli maaşı miktarı hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Bununla birlikte sigorta kolu ne olursa olsun sorgulama ya da hesaplama işlemleri için bağlı olunan SGK Müdürlüğüne direkt müracaat edilmesi mümkün.

Tazminat Alma Şartları Neler? Tazminat Nasıl Alınır?

Emekli olmak isteyenlerin e-Devlet ya da SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden emeklilik hesaplama tablosunu inceleyebilir ve gerekli sorgulamaları yapabilirler. Sorgulama esnasında talep edilen bilgilerin sisteme girilmesinin ardından tahmini emeklilik tarihi ve emeklilik maaşı hakkında bilgi sahibi olunabiliyor.

SGK resmi sitesi üzerinden yapılan sorgulama işlemi, her sigorta kolu için başka yöntemler izlenerek gerçekleştiriliyor. Tahmini emeklilik zamanını e-SGK üzerinden öğrenmek isteyen SSK 4A, BAĞ-KUR 4B ya da Emekli Sandığı 4C’ye tabi sigortalı çalışanların kendi sigorta koluna uygun olan sorgulama seçeneğini tercih etmeleri ve sorgulama adımlarını takip etmeleri gerekiyor. Her sigorta kolu için sorgulama işlemi kapsamında, işlemi gerçekleştiren kişiden farklı bilgiler ve belgeler talep ediliyor.

SSK 4A kapsamında sigortalı olarak çalışanlar tahmini emekl

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi