Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır? Sorgulama Sayfası

Müteahhitlik belgesi, inşaat ve tesisat işlemlerinde yapım işini üstlenecek olan müteahhitlerin alması gereken bir belgedir. Müteahhitlik belgesi almak için başvuru yapacak kişi ya da şirketlerin öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın il müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Başvuru sırasında gerçek kişi ya da şirket başvurularına ait gerekli evraklar sunulmalıdır. Gerçek kişi başvuruları için dilekçe, müteahhit belgesi başvuru formu, kayıtlı olduğu ticaret ya da sanayi odasından başvuru senesine ait oda sicil kayıt sureti belgesi, vergi levhası fotokopisi veya internet üzerinden alınacak vergi levhası çıktısı ve belge başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu gerekmektedir.

Tüzel kişiler için başvurularda ise gerçek kişi başvurularında istenen belgelerin yanı sıra ticaret sicil gazetesi aslı veya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden onaylı suret de sunulmalıdır.

Geçici müteahhit belgesi başvurusu için ise, toplam inşaat alanı 500 metrekareyi geçmeyen ve beş senelik geçici süre için verilen bu belgeyi almak için yazılan dilekçe, yetki belgesi başvuru formu, şahıslar için nüfus cüzdanı fotokopisi, bankaya başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekont, genel tapu kaydı ve ikametgah belgesi sunulması gerekmektedir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, il müdürlükleri tarafından belge verilmesi için yapılacak detaylı araştırma sonrasında belge verilebilir. Başvuru sırasında sunulan belgelerin doğruluğu incelenecektir. Belge alınamamasına sebep olan bir durum söz konusuysa, ilgili kişi ya da şirket belge almaya hak kazanamaz.

Müteahhitlik belgesi sorgulama işlemleri ise, internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu işlem için e-Devlet sistemi kullanılabilir. E-Devlet kullanıcısı olanlar, sisteme kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaparak sorgulama yapabilirler. E-Devlet kullanıcısı olmayanlar ise, vatandaş girişi butonu ile doğrudan sorgulama işlemlerine erişebilirler.

Müteahhitlik belgesi sorgulama işlemi için çevre ve şehircilik bakanlığı web sitesi üzerinden de sorgulama yapılabilir. Sorgulama sonucunda, belge sahibi kişi ya da şirket hakkında doğru bilgi edinilebilir.

Sonuç olarak, müteahhitlik belgesi almak ve sorgulama işlemi yapmak oldukça önemlidir. Belge almadan yapılacak inşaat ya da tesisat işlerinin yasal olmayacağı unutulmamalıdır. Müteahhitlik belgesi almak için gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde sunulmalıdır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş