Memurlarla İlgili HİTAP Üzerinden SGK’ya Bildirim Yapılması Gereken Konular ve Süres

Sigortalıların hizmetlerinin başlangıcından itibaren SGK’ya bildirilmesi gereken bilgilerin düzenlenmesi için tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de Hizmet Takip Programı (HİTAP)’dır. Hizmet Takip Programı’na https://hitap.sgk.gov.tr/HitapWeb/ adresi üzerinden erişim sağlanarak, sigortalıların özlük, nüfus, hizmet belgesi, öğrenim durumu, lisansüstü öğrenim ve diğer kanunlara/statülere tabi hizmet bilgileri gönderilebilir. Ayriyeten, tashih ve kaza-i rüşt kararı (ergin kılınma), askerlik bilgileri, tazminat, unvan, açık süre gibi bilgilerin de HİTAP üzerinden gönderilmesi mümkündür. İtibari hizmet süresi, borçlanılan hizmet ve emeklilik belgesi gibi bilgiler de yine SGK tarafından alınmaktadır.

HİTAP üzerinden işlemler yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi ise, sigortalının göreve başladığı tarihten itibaren 90 gün içinde ve bilgilerde herhangi bir değişiklik meydana gelmesi durumunda 90 gün içerisinde SGK’ya bildirim yapılmasıdır. Aksi takdirde, kanunlara ve yönetmeliklere uygun şekilde bildirim yapılmadığı için idari para cezası uygulanabilir. Kurumca belirlenen süre içerisinde bilgi girişi yapılmaması durumunda sigortalı başına aylık brüt asgari ücretin beşte biri, geç gönderilmesi halinde ise sigortalı başına aylık brüt asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır.

Sigortalıların işlemlerini güvenli ve hızlı şekilde yapabileceği HİTAP’ın kullanımı, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin söz konusu Ek 6’ncı maddesinde ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır. İlgili kanun ve yönetmelikler hakkında bilgi edinerek, SGK tarafından uygulanacak cezai müeyyidelere karşı önceden tedbir almak önemlidir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş