Memurların Yıllık İzinleri Kaç Gün?

Memurların Yıllık İzinlerine Dair Merak Edilenler

Devlet memurlarının yıllık izinleri, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre belirlenmektedir. Fakat yıllık izinlerin kullanımı konusunda bazen tereddütler yaşanabilmektedir. Bu sebeple, memur yıllık izin yönetmeliğine göre devlet memurlarının ve öğretmenlerin yıllık izin hakları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Yıllık izin hakları, memurun çalışma süresiyle belirlenmektedir. Devlet memurluğunda çalışma süresi 1-9 yıl arası olanların yıllık izin hakları 20 gün, 10 yıldan fazla olanların ise 30 gün olarak belirlenmektedir. Sözleşmeli memurlar için de yıllık izin hakları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu esas alınarak belirlenmektedir.

Öğretmenler içinse yaz tatilinde izinli olduklarından ayrıca senelik izin hakları bulunmamaktadır. Fakat acil durumlarda idari amirin onayıyla eğitim/öğretim döneminde mazeret izin hakkı verilebilmektedir.

Yıllık izin kullanımı parça parça da yapılabilir. Kanunen yıllık iznin parça parça kullanılmasında bir engel yoktur. İdari amirlerin uygun görmesi koşulu ile devlet memurları yıllık iznini istediği şekilde parça parça kullanabilirler.

Babalık izni 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu süre, bebeğin doğduğu günden itibaren başlamakta olup işgünü olarak değil, gün olarak hesaplanmaktadır.

Mazeret izni

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş