Memur Çalışma Saatleri & Haftalık, Aylık

Devlet memurları belirli bir düzen içinde çalışmaktadır. Bu düzen 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında belirlenmiştir. Kanunun 99. maddesine göre memur çalışma saatleri düzenlenmektedir. Eğer siz de memur çalışma saatleri yönetmeliği kapsamında memurların haftalık ve aylık çalışma saatleri hakkında araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içerikte devlet memurları çalışma saatleri yönetmeliği kapsamında memurların güncel çalışma saatleri hakkında bilgi verilecektir.

Memur çalışma saatleri genel olarak haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir. Ancak bu kanuna, özel kanunlara, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine veya bunlara dayanılarak çıkarılacak yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit edilebilir. Memurun günlük çalışma süresi 8 saat olarak uygulanmaktadır. Bu düzenlemelerin haricinde fazla mesai yapılabilir. Bazı Kurumlar 50 saate kadar mesai yaptırırken bazı Kurumlar 90 saate kadar aylık mesai yaptırabilmektedir. Bu durum Kurumların kendi yönetmelikleri ile düzenlenmektedir.

Devlet memurlarının çalışma saatleri ise merkezde Cumhurbaşkanlığı, illerde ise vali tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle illerden illere farklı mesai saatleri uygulanabilmektedir. Devlet memurunun aylık çalışma saati 160 saattir. Fazla mesai uygun görülen zamanlarda haftalık ve aylık çalışma süreleri artabilmektedir.

Sonuç olarak, devlet memurları belirli bir düzen içinde çalışmakta ve kanunlar kapsamında çalışma saatleri belirlenmektedir. Bu düzen içinde memurun çalışma saatleri belirlenirken kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmaktadır. Memurun fazla mesai yapması durumunda da kurumların kendi yönetmelikleri ile düzenlemeler yapılır. Ayrıca, devlet memurlarının mesai saatleri de merkezde Cumhurbaşkanlığı, illerde ise vali tarafından belirlenmektedir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş