Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kreş yardımı çalışan anneye verilmektedir. Bunun asıl amacı çalışan annelere biraz da olsa hem maddi destek hem de manevi destek sağlamaktır. Kadınların zorlu hayat şartlarına tutunması söz konusu olduğu için, SGK tarafından çalışan anneye yönelik kreş yardımı yapılmaya başlanmıştır.

Kreş yardımı ilk olarak Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Malatya ve Elazığ illerinde yapılmaktadır. Çalışan anneler kreş yardımı başvurusu yapmak için E-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi bölümünden yapılmaktadır. Kreş yardımı başvurusu yapmak için sizden bir takım evrak istenecektir. Evraklarınızı ayarladıktan sonra başvuru formunu doldurup başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kreş Yardımı Başvuru Formu

Kreş yardımından yararlanmak isteyen çalışan annelerin, başvuru yapmak için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra başvuru formunu doldurarak başvurularını yapabilirler. SGK’nın internet sitesinden yapılacak olan başvurularda sizden istenen bilgileri başvuru formuna eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Kreş yardımı başvuru formu doldurularak, diğer belgelerle birlikte teslim edilmesi gerekiyor. Başvurunuzu yaptıktan sonra kreş yardımından yararlanma imkanınız oluşacaktır. Ancak her başvuru yapan da kreş yardımından yararlanamayabilir.

Kreş Yardımı Sorgulama

Kreş yardımı sorgulama işleminizi yapabilmeniz için başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru sırasında belgelerin eksik olması durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Kreş yardımı sorgulama işleminizi E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

Kreş Yardımı Ne Kadar?

Kreş yardımı çalışan anneye verilen yardımlardan bir tanesidir. Kreş yardımı almak isteyen çalışan annelere aylık olarak 24 ay boyunca düzenli olarak verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan kreşler, gündüz bakımevleri, anaokula düzenli bir şekilde gönderenlere ödenmektedir.

Kreş yardımı almaya hak kazananların 0-5 yaş aralığındaki çocuğu için aylık olarak maddi yardım alabiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu bulunuyor. Gelirin brüt olarak asgari ücretin iki katını geçmemesi gerekiyor. Eğer bu şartın karşılanması durumunda 24 ay süreyle aylık olarak 1510 TL kreş yardım parası alabilecek.

Kreş Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Çalışan annelere yönelik yapılan kreş yardımı desteği başvurusu yapmak için E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi bölümünden gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında SGK’nın sitesinden de başvuru yapılmaktadır. Ancak başvuru yapacak olan anneler Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Malatya ve Elazığ illerinde ikamet ediyor olması gerekiyor.

Kreş Yardımı Kimlere Verilir?

Kreş yardımından yararlanmak için ö

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş