Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı?

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katıdır?

Kredi kartları, bugün en yaygın kullanılan ödeme yöntemlerinden biridir ve ihtiyaçlarımızı gidermede oldukça kolaylık sağlar. Kredi kartı limiti, içinde bulunan bakiye kadar kullanılabilir ve limiti dolan kredi kartı kullanıma kapanır. Kredi kartı limiti maaşın kaç katıdır sorusu, kredi kartı başvurusunda bulunmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla merak edilir.

Gelir belgesi gösterilmesi gerektiği için, bankalar kredi kartı başvurusu yapan müşterilerin kredi notunu incelemekte ve gelir belgesi talep etmektedir. Daha önce kredi veya kredi kartı ödemelerinde sorun yaşamayan müşterilerin, kredi notu yüksek olacağından, kredi kartı başvurusu da kabul edilecektir. Ancak, kredi notu düşük ve önceki ödemelerinde sorun yaşayan müşterilerin kredi kartı başvurularının genellikle olumsuz yanıt alacağını belirtmek isteriz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limitleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan karara göre, gösterilen gelir belgesindeki tutarın 2 katı olmaktadır. İlk kez kredi kartı başvurusu yapan veya kredi notu yüksek müşterilerin kredi kartı limitleri, gelir belgesindeki tutarın 2 katı olacaktır. Örneğin, 2.000 TL tutarında geliri bulunan bir kişinin kredi kartı limiti ilk olarak 4.000 TL olarak belirlenmektedir.

İlk yıl kredi kartı ödemelerini zamanında yapmayan veya yalnızca asgari ödemelerini yatıran müşterilerin kredi kartı limitleri artmayacaktır. Fakat, ilk yılı düzenli bir şekilde kullanan ve ödemelerini zamanında yapan müşterilerin kredi kartı limitleri, 2. yıl 4 katına kadar çıkarılmaktadır.

Düzenli Geliri Olmayanların Kredi Kartı Limitleri

Birçok banka, artık gelir belgesi beyan etmeden kredi kartı verebilmektedir. Gelir belgesi olmadan kredi kartı almak isteyen müşteriler arasında en çok ev hanımları, öğrenciler ve sigortasız çalışan işçiler karşımıza çıkmaktadır. Ancak, bankaya gelir beyanında bulunmayan fakat kredi kartı başvurusunda bulunan müşterilerin, başvurularının onaylanması sonucunda kredi kartı üst limiti en fazla 1.000 TL olarak belirlenmektedir.

Limitsiz Kredi Kartları

Kredi kartı limitleri hakkında merak edilen bir diğer konu ise limitsiz kredi kartlarıdır. Limitsiz kredi kartları, genellikle halk arasında tanınmış kişilere ve ünlü iş adamlarına verilmektedir. Malvarlığı yüksek olan bu kişilere birçok banka kendileri ile çalışması için limitsiz kredi kartı vermektedir. Ancak, normal standartlarda çalışan bir kişinin limitsiz kredi kartı alabilmesi mümkün değildir. Kredi kartı limitleri kişilerin gelirlerine göre belirlenmektedir. Gelirin üstünde kredi kartı limitine sahip olmak, ödemeleri yapamayacağınız miktarda borcun altına girmek anlamına gelir. Bu nedenle, yüksek kredi kartı limitine sahip olmak her zaman mantıklı olmayabilir.

Kredi Kartı Limit Artırımı

Kredi kartı limiti az gelen müşteriler, bankaya limit artırımı talebinde bulunabilmektedir. Bunun için, banka çağrı merkezi aranabilir, internet bankacılığı üzerinden işlem yapılabilir, banka ATM’lerinden veya banka şubelerinden başvurulabilir. Kredi kartı limiti artırmak isteyen müşteriler, yukarıdaki adımlardan birini seçerek, limit artırım talebinde bulunabilirler. Ancak, limit artırımı için kredi kartı ödemelerinin mutlaka zamanında yapılması ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Ödemelerini zamanında yapmayan müşterilerin limit artırım talepleri, banka tarafından olumsuz olarak değerlendirilecektir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş