Komando Nasıl Olunur?

Komando olmak için gereken şartlar ve özellikle acemi birliğinde komando seçimi ile ilgili merak edilenler Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde özel olarak yetiştirilen birlikler olan komandoları araştıranlar için önemlidir. Komando, diğer birliklerden bağımsız olarak baskın ve sabotaj gibi özel görevleri yerine getiren az sayıda askerden oluşan birliktir. Komandolar diğer askerlerden farklı olarak özel bir eğitime tabi tutulurlar ve her zaman savaşa ve operasyona hazır profesyonel askerlerdir. Komando olmak için boy kilo oranına, psikolojik durumuna, ameliyat geçmişine ve gönüllülüğe bakılır. Lise mezunu olmak şartı bulunmamaktadır ancak subay, astsubay, erbaş ve er muharip sınıflarından birine mensup olmak gerekmektedir.

Komando olmak isteyen kişiler askerlik şubesinde başvuru yaparken “Komando olmak istiyorum” seçeneğini işaretleyebilirler ve gereken şartları taşıdıktan sonra ihtiyaç halinde komando olabilirler. Acemi birliğinde başarılı olan kişiler usta birliğinde komando olarak görevlendirilebilirler. Komando olmak hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı ve çevik olmayı, takım halinde çalışmayı, görev bilincini ve vatanına hizmet etmenin önemini anlamayı öğretir.

Türkiye’de 5 tane komando tugayı bulunmaktadır. Bu tugaylar farklı bölgelerde ve coğrafi özelliklere yakınlığına göre belirlenmiştir. Bu tugaylarda eğitimden geçmiş ve her zaman savaşa ve operasyona hazır olan seçkin komandolar bulunur. Komando tugaylarının görevleri de birbirinden farklıdır.

Komando eğitimi Isparta Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilir. Eğitim aşamasında komando olacak adaylar fiziksel açıdan güçlü olabilmek için rutin bir spor programı uygularlar ve suda operasyon gerçekleştirme kabiliyeti edinmek için kayak ve su üstü eğitimine katılırlar. Havada gerçekleştirilen operasyonlarda bulunabilmek için paraşüt eğitimi alırlar ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmek için farklı ortam ve bölgelerde eğitim alırlar. Uzun süre görev yapabilmek için dayanıklılık eğitimi alırlar.

Komando olmak, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde özel olarak yetiştirilen seçkin birliklere katılmak anlamına gelir. Komando olmak isteyen kişiler özel eğitimlere tabi tutulurlar ve her zaman savaşa ve operasyona hazır olurlar. Görevleri de birbirinden farklı olmakla birlikte, görevlerini başarıyla yerine getiren komandolar ülkemizin gurur kaynağı olmaktadır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş