KKTC Uyruklu Kontenjan Nedir? KKTC Uyruklu Üniversite Ne Demek?

KKTC Uyruklu Kontenjan nedir ve KKTC Uyruklu Üniversite ne demek? Türkiye’deki üniversitelerde yabancı uyruklu öğrenciler için farklı düzenlemeler bulunmaktadır. KKTC uyruklu üniversite kontenjanı da bu kontenjanlardan biridir. YÖK, ihtiyaç duyulan üniversite bölümleri için KKTC kontenjan taleplerini kabul etmeye başladı. Böylece KKTC uyruklu ve KKTC liselerinden mezun olan öğrenciler için lisans, ön lisans, yüksek lisans, doktora ve yetenek düzeyinde pek çok alanda kontenjanlar oluşturulmuştur.

Üniversite adayları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nden Yabancı Uyruklu Numarası adı verilen bir kod alabilirler. Yabancı uyruklulara ayrılan üniversite kontenjanları sayesinde KKTC uyruklu öğrenciler, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na (YÖS) katılır ve Türkiye’de üniversite eğitimi alma hakkına sahip olurlar.

KKTC uyruğuna sahip öğrenciler YÖS kapsamında üniversite kontenjanları listesinde KKTC uyruklu kontenjan olarak değerlendirilirler. YÖS sonuçları lisans ve ön lisans bölümleri için geçerlidir. Yüksek lisans ve doktora bölümleri için ise yurt dışı geçerliliği olan lisans bölümlerinden mezun olan her öğrenci dünyadaki herhangi bir üniversiteye başvurabilir.

KKTC uyruklu kontenjan adayları 2020’den itibaren daha rahat tercih yapma olanağına kavuştu. KKTC’de aldıkları GCE – A Level sonuçlarına göre sadece üniversite kontenjanlarından faydalanmakla kalmayacak, aynı zamanda Türkiye burslusu öğrenciler kapsamına alınıp harç ödemesi yapmayacak ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan da burs alacaklar. Sınav sonuçlarına göre ücretsiz şekilde Türkiye Cumhuriyeti KYK Yurtlarında da kalabilecekler.

KKTC’nin açılımı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir ve Türkiye ile oldukça sıkı ekonomik ve toplumsal ilişkileri bulunmaktadır. KKTC üniversiteleri, Türkiyeli öğrencilerin sık sık tercih ettiği üniversiteler arasındadır. Aynı şekilde, Kıbrıs devlet üniversiteleri Türkiye vatandaşları tarafından tercih edildiği gibi, KKTC vatandaşları da Türkiye’de üniversite okumayı sık sık tercih etmektedirler.

Uyruk, bir devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olmayı simgeler. Her insan genellikle tek bir vatandaşlığa sahiptir, ancak bazı özel koşullar sonucu çift uyruklu da olunabilir. KKTC uyruklular ise KKTC’de doğan ya da uzun süre yaşayarak, çalışarak oranın vatandaşlık hakkını elde eden kişilerdir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş