Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Kara listede bulunan kişilerin kredi alma şansları çok düşüktür. Günümüzde kredi kartı ve kredi kullanımlarının artması beraberinde kara listeye giren kişilerin sayısını da arttırmıştır. Kara listeye giren kişilerde borçlarını ödeyebilmek için akıllarına gelen ilk seçenek genellikle kredi çekmek olmakta. Ancak yapılan düzenlemelerle birlikte kara liste içerisinde olan kişilere kredi çıkma olasılığı neredeyse sıfırdır.

Kara Liste Nedir?

Kara liste aslında borcunu zamanında ödeyemeyip yasal takip durumuna düşen kişiler için halk arasında kullanılan bir terimdir. Belirli bir süre ödenemeyen borç yasal yollardan tahsil sürecine girerek kişi hakkında yasal takip süreci başlatılır. Kişilerin daha önceden yasal takip sürecine girmesi veya hali hazırda bir yasal takip sürecinde geçiriyor olması kişinin kredi notu düşer. Kredi notu çok düşük olan kişilere halk arasında ise kara liste kelimesi kullanılmakta.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Bir kişinin kredi kartlarını veya çektiği kredileri belirtilen tutarda ve zamanda yatırmaması durumunda kara listeye girmeye bir adım daha yaklaşır. Yapılan her geç veya eksik ödeme sizin kredi notunuzu düşürmektedir. Sizi kara listeye girmeye en fazla yaklaştıracak olay ise yasal sürece girmeniz olacaktır. Yasal süreç birbirini izleyen 3 ay (90 gün) boyunca ödeme yapmamanız halinde bankaların alacaklarını yasal yollardan tahsil edebilmesi için başlatmış olduğu süreçtir. Eğer yasal sürece girdiyseniz kredi notunuz ciddi anlamda düşerek kara listeye girmiş olursunuz.

Kara Listeden Çıkmanın Yolu

Kara listeye giren kişilerin bu listeden çıkmak için yapması gereken ilk şey bankalar olan bütün borçlarını ödemektir. Siz borcunuzu ödemedikçe kara listede kalmaya devam edecek ve bankalar tarafından sunulan birçok hizmetten yararlanamayacaksınız. Bütün borçlarınızı ödeseniz bile sizin bankalar sizin daha önceden yasal süreç geçirdiğinizi görebilmektedir. Bütün borçlarınızın ödenmesi üzerinden 5 yıl geçtiğinde tamamen kara listeden çıkmış olursunuz. Ayrıca bu süre içerisinde tekrar finansal ürünler kullanarak kredi notunuzu arttırmaya çalışmalısınız.

Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Merkez Bankası kara listesinde olup kredi almak isteyenler 5 yıl süre ile bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanamazlar. Ancak kredi notu düşük olmakla kara listede olmayı karıştırmamak gerek. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar üzerinden kredi notu düşük olanlar kredi kullanabilirler. Fakat kara liste içerisinde olan ki

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş