Kanser Hastaları Malulen Emekli Olabilir mi ?

Kansere yakalanmak, hem kişinin hem de yakınlarının hayatında büyük bir değişim yaratabilir. Bu değişimin bir sonucu olarak, kanser hastaları ve yakınları pek çok soru ile karşı karşıya kalır. En sık sorulan sorulardan birisi ise kanser hastalarının malulen emekli olup olamayacaklarıdır. Bu yazımızda kanser hastalarının malulen emekli olma şartları, emekli maaşı miktarı ve diğer konular hakkında ayrıntılı bilgi vermek istiyoruz.

Günümüzde maalesef kanser hastalıkları giderek artmaktadır. Kansere yakalanan kişilerin ve yakınlarının emeklilik hakkından faydalanma konusu ise sıkça gündeme gelmektedir. Kanser hastaları malulen emekli olabilir mi sorusunun cevabı ise, bazı şartların sağlanması halinde mümkündür.

Malulen emeklilik için gerekli olan şartları sağladığı takdirde, kanser hastaları da diğer hastalıklardaki gibi emekli olabilirler. Bunun için hastanın en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve en az 1800 prim günü bulunması gerekmektedir. Ayrıca şartları sağlayan kanser hastalarına, normalde malulen emeklilik için gerekli olan en az %60 ve üzerinde rapor gerekmemektedir.

Burada vurgulamak istediğimiz nokta, kanser hastalarına tanınan malulen emeklilik hakkının diğer hastalıklardan farklı olmadığıdır. Yani kanser hastaları normal emeklilik şartlarını sağladıkları takdirde emekli olabilirler. Ancak malulen emeklilik şartlarının sağlanması durumunda, kanser hastalarına 18 ay süre ile malulen emekli maaşı bağlanmaktadır.

Kanser hastalarının emeklilik hakları konusu oldukça önemlidir. Çünkü hastalık sonucunda iş gücü kaybı yaşanabileceği için, emeklilik hakkından faydalanmak hem hastalıkla mücadele edebilmek hem de geçim sıkıntısı yaşamamak için önemlidir.

Sonuç olarak, kanser hastaları malulen emekli olabilirler ancak diğer hastalıklarda olduğu gibi belirli şartların sağlanması gerekir. Kanser hastalarına tanınan haklar ve emeklilik şartları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş