Kamuda Çalışan İşçilere Yapılacak Zam Belli Oldu – İşte Ayrıntılar

Kamu İşçilerinin Ücretleri Belirlendi: İşte Detaylar

700 bin kamu işçisinin 2023-2024 dönemi için alacakları ücretler belirlendi. Kamu işçilerinin ücretlerine yapılan zam oranı, refah payı dâhil yüzde 45 olarak belirlendi. Protokol kapsamında, kamu idareleri ve bağlı döner sermayeli kuruluşlar, fonlar ve kefalet sandıkları, özel kanunla kurulan kurumlar, genel bütçeden yardım alan kuruluşlar, kamu iktisadi teşekkülleri ve bağlı ortaklıkları, sermayesinin yarıdan fazlası kamuya ait kuruluşlar, il özel idareleri, belediyeler ile bağlı kuruluş ve işletmelerinde çalışan işçileri yer alıyor.

Protokol kapsamında, kamu işçilerinin taban ücretleri, ücret zamları, sosyal yardımları, maktu ödemeleri, diğer özlük ve yan hakları belirlendi. Bazı detaylar şöyle:

Taban Ücretler: Protokol kapsamında en düşük aylık ücret, yani taban ücret 15.000 (15 bin) lira olarak belirlendi.

Prim Ödemeleri: Prim ödemeleri konusunda da değişiklik yapıldı. Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilere yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulaması getirildi.

İlave Zam: Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave zam yapıldı.

Fazla Çalışma Ücretleri: Fazla çalışma yani fazla mesai ücretlerinde de yüzde 70’lik artışa gidildi.

Gece Çalışanların Ücretleri: Gece çalışanların ücretleri de yüzde 8 zamlı olarak ödenecek.

Giyim ve Yemek Yardımları: Protokol kapsamında, giyim ve yemek yardımlarının rakamları güncellenerek yüzde 45 oranında artırıldı.

Ek Ödeme, Sosyal Yardım Ödemesi ve Tediye Dışı İkramiyeler: Ek ödeme, sosyal yardım ödemesi, hizmet zammı, tediye dışı ikramiyelerde de artış yapıldı.

Kısacası, protokol kapsamında yapılan düzenlemelerle birlikte kamu işçilerinin ücretleri ve diğer özlük hakları artırılmış durumda. Bu detaylar, kamu işçileri ve çalışanları için oldukça önem taşımaktadır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş