İşveren Emekliliği Gelen İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ?

EYT Emeklilik Şartları Nihayet Belli Oldu – İşte Tüm Ayrıntılar konulu yazımızda da bahsettiğimiz gibi, taşerondan kadroya geçen işçilerin sorunu çözüldü, ama özel sektörde çalışan ve EYT düzenlemesiyle emeklilik hakkı kazanan işçiler için durum nedir, işveren emekliliğe hak kazanan işçisini işten çıkarabilir mi sorusu hala cevaplandırılmadı. İşverenlerin işçileri işten çıkarma hakkı, haklı nedenler çerçevesinde, İş Kanunu’nun 25. ve 18. maddeleriyle belirlenmiştir. Ancak, işçinin emekliliğe hak kazanması, işverene fesih hakkı veren sebepler arasında sayılmamıştır.

Böylece, işveren işçisinin emekliliğe hak kazandığını gerekçe göstererek iş akdini feshedemez. Ancak, toplu iş sözleşmesinde veya işçi ile işveren arasında yapılan bireysel iş sözleşmesinde emekliliğe hak kazanacak işçinin işten çıkarılacağına dair bir hüküm varsa, işveren o zaman emekliliğe hak kazanan işçisini işten çıkarabilir. Ancak, işveren eşit davranma borcu, ayrımcılık yasağı gereği objektif davranmak ve her işçisi için aynı uygulamayı yapmak zorundadır. Eğer işveren bu konuda objektif davranmıyorsa, ayrımcılık yapıyorsa, bu durumda emekliliği geldiği için işten çıkarılan işçi, iş güvencesi kapsamına giriyorsa işe iade talebiyle, iş güvencesi kapsamına girmiyorsa kötü niyet tazminatı talebiyle önce arabulucuya başvurabilir.

Emeklilik nedeniyle işçi kendisi işten çıkarsa ise, SGK mevzuatına göre, emekliliğe hak kazanan işçinin işten ayrıldıktan sonra, yani çalıştığı işyerinden veya işyerlerinden sigorta çıkışı verildikten sonra emeklilik başvurusu yapması gerekiyor. Emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçi kendi isteğiyle/talebiyle işten ayrıldığından, dolayısıyla işverenle arasında iş sözleşmesi sona ermiş olacağından, eğer toplu iş sözleşmesinde veya işçiyle işveren arasında yapılan bireysel iş sözleşmesinde aksine bir hüküm yoksa, işveren bu işçiyi tekrar işe almak, çalıştırmaya devam etmek zorunda değildir. İşçinin işyerinde tekrar çalışmaya başlaması işverenle anlaşmasına bağlı bir durumdur. Eğer anlaşırlarsa yeni bir iş sözleşmesi kurulmuş olur.

Bu nedenle, işverenlerin emeklilik hakkı kazanan işçileri işten çıkarırken dikkatli olmaları, objektif davranmaları ve yasal haklara saygı göstermeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, işçilerin dava açması söz konusu olabilir ve işverenler bu durumda hem maddi hem de manevi olarak zarar görebilirler.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi