İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilmek İçin 5510 Sayılı Yasanın Aradığı Asgari Yaş Kaçtır ?

İsteğe bağlı sigorta prim ödemesi yapabilmek için aranan en temel şartlardan birisi yaş kriteridir. İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişilerin en az 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigortalılık, Türkiye’de ikamet eden, Türk vatandaşı olan, kayıtlı olmayan esnaf, tarım veya şirket ortakları tarafından dışarıdan ödeme yaparak emekli olmalarını sağlayan bir sigorta koludur.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak için, hangi sigorta kolunda prim ödeyecekseniz o kol ile ilgili sigorta ödeme başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir. Ardından, isteğe bağlı sigorta primi ödeme başvuru formunu elden veya posta yoluyla ikamet ettiğiniz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigorta prim oranı brüt asgari ücretin %32’sidir. İsteğe bağlı sigortalılar, prim ödemelerini T.C. kimlik sigortalı ile yaparlar. İsteğe bağlı sigorta prim tutarları hakkında detaylı bilgi almak için, isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sayfamıza göz atabilirsiniz.

Emeklilik maaş tutarı, prim ödenen sigorta koluna ve geçmiş prime esas kazançlara göre herkes için farklılık göstermektedir. 2021 yılı için en düşük isteğe bağlı emekli maaşları 1500 TL’dir. Bunun yanı sıra, emekli olma tarihini öğrenmek için, prim gün sayısı, yaş şartları ve sigortalılık süresi şartlarının birlikte sağlandığı tarihte emeklilik dilekçesi verilmektedir.

İsteğe bağlı sigorta kapsamında, toplu prim ödenerek emekli olunamamaktadır. Ancak, geriye dönük sigorta ödemesi ile prim ödeyerek emekli olma durumları da bulunmaktadır. Örneğin, SGK borçlanması yaparak emekli olunabilir veya tarımsal kesintiye istinaden kayıt var ise, 01 Ekim 2008 tarihinden önceki kesintiler için geriye dönük bağkur açılabilir.

Sonuç olarak, isteğe bağlı sigortalılık, herhangi bir işte çalışmadan emekli olmak isteyen kişiler için oluşan bir sigorta koludur. İsteğe bağlı sigorta şartları, aranan yaş kriteri, başvuru ve ödeme işlemleri ile prim tutarları hakkında ayrıntılı bilgi almak için İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş