İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar? [GÜNCEL]

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

Sigorta kapsamında pek çok konuyu ele almıştık, bugün ise isteğe bağlı sigorta primi hakkında bilgi vereceğiz. Kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir, isteğe bağlı sigortaya nasıl başvurulur, isteğe bağlı sigorta nereye ödeniyor, isteğe bağlı sigorta sorgulaması nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Sigorta, bireylerin hasarlarını ve risklerini karşılamaları için belirli bir prim karşılığında sigorta şirketi ile yapılan bir sözleşme ve toplumsal dayanışma sistemidir. İsteğe bağlı sigorta, zorunlu sigortalı olmak için gerekli olan şartları taşımayan, henüz emekli olmamış fakat herhangi bir iş yerinde düzenli olarak çalışmayan ya da aktif çalışma hayatına devam edemeyen kişilerin sigorta primlerini kendi bütçelerinden ayırarak ödemeleri, isteğe bağlı sigortalılık olarak tanımlanır.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda 1 Ekim 2008 tarihinde yapılan düzenleme sayesinde elde edilen isteğe bağlı sigorta hakkı ile aktif olarak çalışma hayatına devam edemeyen ya da devam etmek istemeyen birçok vatandaş prim ödemesini gerçekleştirerek emekli olabilir. Ayrıca, 5510 sayılı kanunda yapılan değişiklik sonucu hayatımıza giren isteğe bağlı sigorta ödemesi, prim ödemelerini gerçekleştiren bireylerin Genel Sağlık Sigortası ve diğer uzun vadeli sigorta kollarına dahil olmalarını da sağlayan bir uygulamadır.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmenin belli

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş