İŞKUR Tarafından İşsizlik Maaşı Geri İstenenlere Müjde

Sigorta hukuku oldukça kapsamlı bir alan olsa da, sigorta sahipleri için en önemli konulardan biri ödemelerdir. Ancak bazı durumlarda yanlış ödemeler yapılabilir ve sigortanın kusurundan kaynaklanıyorsa geri alınabilir. Türkiye’de de işsizlik maaşlarında yanlış ödemeler yapılabiliyor ve İŞKUR bu ödemeleri faiziyle birlikte geri alabiliyor. Örneğin, işsizlik maaşı alırken işe girip de bilgi vermeden bir süre daha maaş almaya devam etmek veya işten çıkıp Bağ-Kur sigortalısı olmak gibi durumlarda yersiz ödeme yapılıyor ve geri isteniyor.

Ancak işsizlik ödeneği alanlar için güzel bir haber var. Torba Kanun teklifi olarak adlandırılan düzenleme, 31/12/2012 tarihi ve öncesi döneme ilişkin işsizlik ödeneğinden kaynaklanan ve henüz tahsil edilmemiş olan fazla ve yersiz ödemelerin tahsilinden vazgeçiliyor. Bu düzenlemeyle çalışanlar, yüklü miktarlarda geri ödeme yapmak zorunda kalmayacaklar.

İşsizlik ödeneği almayanlar içinse, yanlış ödeme yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Özellikle işe girdiği halde İŞKUR’a bilgi verilmediyse, maaşın kesilmediğini fark etmek mümkün olmayabilir. Ancak bu durumda geri ödemeye katlanmak zorunda kalacakları unutulmamalıdır.

Sonuç olarak, sigorta sahiplerinin ödemeler konusunda dikkatli olması ve gerektiğinde yapılacak geri ödemelerle ilgili hukuki sürece hakim olması gerekiyor. Ancak yeni düzenlemelerle birlikte işsizlik ödeneği alanların da rahat bir nefes alacağı bir ortam oluşacaktır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi